Strona główna     Galeria zdjęć     




Park Narodowy Krka odwiedzany jest przez wielotysięczne rzesze turystów, ale trudno się temu dziwić. Można tu bowiem podziwiać przepiękne wodospady, z najbardziej znanym Skradinskim bukem, ale również stary monastyr czy klasztor na wyspie Visovac.
Dlatego po obejrzeniu Skradinskiego buku trzeba koniecznie pojechać również w inne części parku narodowego, zwłaszcza że są one zdecydowanie mniej zatłoczone.



Chorwacja Park Narodowy Krka



Park został założony w 1985 roku w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Obejmuje 109 kilometrów kwadratowych, z czego 25,6 kilometrów kwadratowych to powierzchnia wody. Krka wypływa z Gór Dynarskich i podąża w kierunku Adriatyku. Nie jest rzeką zbyt długą, bo ma raptem 72 km długości. Płynąc przez teren parku rzeka tworzy wodospady, kaskady oraz bystrzyny. Na rzece Krka znajduje się 7 wodospadów.
Pierwszym z nich jest Bilušića buk (22,3 m wysokości), który znajduje się 16 km poniżej źródła rzeki. Wodospad tworzy kilka przełomów ciągnących się na długości 300 metrów z różnicą poziomów wynosząca 23 metry. Drugi wodospad to Brljan (15,5 m), położony 19 km w dół rzeki od źródła. Wodospad Manojlovac jest najwyższym wodospadem na Krce (59,6 m). To trzeci wodospad położony pół kilometra od wodospadu Brljana. Wodospad tworzą kaskady, najwyższa z nich ma 32 metry wysokości. Wodospad wraz z kaskadami rozciąga się na długości 500 metrów i ma około 80 metrów szerokości.
Pozostałe 4 wodospady to Rosnjak (8,4 m), Miljacka (23,8 m), Roski slap (25,5 m) oraz oczywiście najsłynniejszy i najładniejszy Skradinski buk (45,7 m). Na odcinku około 800 metrów wodospad Skradinski buk tworzy siedemnaście kaskad osiągających do 400 m szerokości  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Do 2021 roku pod wodospadem można się było kąpać.
W okolicach Skradinskiego buku utworzono ścieżkę edukacyjną długości około 2 km. Trasa jest bardzo widowiskowa i prowadzi drewnianymi pomostami i mostkami. Wzdłuż drogi znajduje się kilka punktów widokowych, do których trzeba odbić w bok od ścieżki  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.).
W tej części parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku oraz budynki z tego samego okresu, w których wykorzystywano moc przepływającej wody  (fot.). W budynkach utworzono wystawę etnograficzną. Znajdują się tu również pozostałości elektrowni wodnej uruchomionej w 1895 roku, która była drugą najstarszą elektrownią wodną na świecie. Elektrownię uruchomiono zaledwie dwa dni po uruchomieniu elektrowni Nikola Tesli znajdującej się na wodospadach rzeki Niagary.

Inne ciekawe miejsca w Parku Narodowym Krka:
  • Wyspa Visovac z klasztorem
  • Na wyspie znajduje się klasztor franciszkański pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej oraz kościół Matki Boskiej Visovackiej.
    Na wyspę można dostać się statkiem ze Skradinu.

  • Monastyr Krka  (fot.)  (fot.)
  • Prawosławny monastyr św. Archanioła znajduje się we wsi Kistanje w zatoczce na rzece Krka. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w źródłach pisanych w 1402 roku. Obok niego znajduje się cerkiew w stylu bizantyjskim. Jest to najbardziej znaczący ośrodek życia religijnego prawosławnych Serbów w Chorwacji.
    Do monastyru można dopłynąć statkiem z wodospadu Roski slap lub dojechać drogą skręcając do wejścia Kistanje. Można zwiedzić wewnętrzny dziedziniec klasztoru  (fot.)  (fot.) oraz cerkiew  (fot.)  (fot.)  (fot.).

  • Stanowisko archeologiczne Burnum
  • Stanowisko to dawny rzymski obóz wojskowy wzniesiony na przełomie starej i nowej ery. Można tu zobaczyć łuki budynku dowódcy obozu, jedyny amfiteatr wojskowy na terenie Chorwacji i kilka murów poligonu. Stanowisko leży obok drogi Knin - Kistanje.

  • Manojlovac slap  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Wodospad znajduje się tuż obok drogi Knin - Kistanje. To najwyższy wodospad na rzece Krka. W 2011 roku odnowiono i i otwarto ścieżkę dla turystów z punktem widokowym. Na jednej ze skał obok ścieżki znajduje się tablica pamiątkowa wzniesiona na cześć cesarza Franciszka Józefa I, który w towarzystwie żony Elżbiety podziwiał wodospad  (fot.).

  • Roski slap
  • Ten niewielki wodospad widziany z lądu nie robi wielkiego wrażenia, zwłaszcza że jest słabo widoczny. Najłatwiej zobaczyć go z końca przystani dla łódek lub z pokładu statku  (fot.). Obok przystani znajdują się również stare młyny wodne.
    Jednak jeżeli podjedziemy do wejścia Laskovica, to oprócz samego wodospadu możemy przespacerować się ścieżką edukacyjną o długości około 1,5 km obok Ogrlic (Naszyjników), czyli niewielkich kaskad wzdłuż rzeki  (fot.)  (fot.).
    Do wodospadu można także popłynąć statkiem ze Skradinu. Rejs trwa 4 godziny, a w jego trakcie turyści zatrzymują się na wyspie Visovac.

  • Jaskinia Ozidana pecina
  • W jaskini odnaleziono ślady prehistorycznej obecności ludzi na tym terenie. Wśród znalezisk były szkielety ludzkie oraz fragmenty naczyń. Badania archeologiczne potwierdziły, że jaskinia była zamieszkana przez ludzi ponad 7000 lat temu.
    Do jaskini dojdziemy spod wodospadu Roski slap po około 500 schodach na szczyt kanionu.

Wstęp do Parku Narodowego Krka jest oczywiście płatny i nie są to bilety tanie. Cena biletów jest różna w ciągu roku. My byliśmy tam pod koniec kwietnia i bilet normalny kosztował wówczas tylko 15 euro. W sezonie letnim cena biletu to aż 40 euro.

Park Narodowy Krka leży w pobliżu Szybenika, bardzo blisko autostrady A1. Odległość od Szybenika do wejścia Lozovac wynosi około 15 km, od Zadaru to niecałe 90 km.
Do PN Krka prowadzi kilka wejść: najczęściej wybierane przez turystów Lozovac, Skradin oraz trzy inne wejścia usytuowane wzdłuż całego parku. Są to: Laskovica, skąd najłatwiej dotrzeć do wodospadu Roski slap, Burnum/Puljane i Kistanje. Z tego ostatniego wejścia możemy skorzystać, jeżeli chcemy zwiedzić monastyr Krka.
My pojechaliśmy do Lozovaca i zostawiliśmy samochód na dużym bezpłatnym parkingu. Zakupiony w kasie bilet ważny jest przez cały dzień i uprawnia do wejścia bez ograniczeń każdym wejściem. W kasie dostaniemy też specjalną broszurę w języku polskim, a po zakupie biletu mamy dwie opcje: kilkusetmetrowy spacer w dół w okolice Skradinskiego buku lub przejazd krętą, widowiskową drogą specjalnym autobusem (przejazd w cenie biletu do parku). Autobus kończy bieg przy początku ścieżki edukacyjnej.
Jeżeli wybierzemy wejście Skradin, to do wodospadu Skradinski buk możemy popłynąć statkiem.






06.2023


Na podstawie stron internetowych: Park Narodowy Krka w Wikipedii i Oficjalna strona Parku Narodowego Krka oraz broszury wydanej przez Park Narodowy Krka.




Aktualizacja 24.06.2023






Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Skradinski buk

Skradinski buk

Wodospad w PN Krka

Wodospad w PN Krka

Skradinski buk

Skradinski buk

Skradinski buk

Skradinski buk

Rzeka Krka

Rzeka Krka

Monastyr Krka

Monastyr Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Manojlovac slap

Manojlovac slap

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Park Narodowy Krka w Wikipedii
Park Narodowy Krka w Wikipedii po chorwacku
crolove.pl - PN Krka
naszepodroze.edu.pl - PN Krka
Oficjalna strona Parku Narodowego Krka