Strona główna     Galeria zdjęć   Galeria zdjęć - cerkiew w Trześciance   Galeria zdjęć - cerkiew w Puchłach   Galeria zdjęć - cerkiew w Pawłach  
Całe Podlasie jest magiczne, są tu takie miejsca, gdzie człowiek otwiera oczy szeroko ze zdziwienia. Takim miejscem jest bez wątpienia Kraina Otwartych Okiennic. Drewniane, pięknie zdobione domy, kolorowe cerkwie, krzyże wotywne i kapliczki, przepiękne krajobrazy, gruntowe drogi łączące ciche, spokojne wsie.
Kraina to takie miejsce, gdzie czas może się nie zatrzymał, ale na pewno nieco zwolnił...Podlasie Kraina Otwartych OkiennicKraina Otwartych Okiennic to szlak wiodący przez wsie: Trześcianka, Soce i Puchły położone w dolinie Narwi w okolicach Hajnówki. Do szlaku należałoby jednak zaliczyć także wsie Ciełuszki, Kaniuki, a także Pawły.
Wsie leżące w Krainie charakteryzują się starą, oryginalną architekturą. Domy, stojące najczęściej szczytami do drogi, mają bogatą dekorację zewnętrzną. Ta piękna ornamentyka w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów jest pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.
Kraina Otwartych Okiennic to także kolorowe drewniane cerkwie (Trześcianka, Puchły, Pawły), stare krzyże wotywne, zabytkowe kapliczki przydrożne i piękna przyroda.


Największą wsią w Krainie jest Trześcianka  (fot.)  (fot.)  (fot.), przez jej środek przebiega dość ruchliwa szosa łącząca Zabłudów z Hajnówką. Oprócz pięknie zdobionych chat prawdziwą atrakcją jest przepiękna zielona cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła  (fot.)  (fot.)  (fot.). Cerkiew powstała w 1867 roku w miejscu poprzedniej, zniszczonej w pożarze.

W odległości niecałych 6 km od Trześcianki leży wieś Soce  (fot.)  (fot.)  (fot.). Soce to wieś niezwykła, która sprawia wrażenie jakby uśpionej. Do wsi można dojechać tylko gruntową drogą, a po wjeździe między zabudowania słychać tylko ciszę. W porównaniu z Trześcianką, przez środek której przebiega asfaltowa, ruchliwa szosa, cisza jest naprawdę uderzająca. Soce zamieszkują autochtoniczni Rusini podlascy wyznający prawosławie, którzy wciąż posługują się dialektem zachodniopoleskim języka ukraińskiego z elementami polskimi, białoruskimi i częściowo rosyjskimi. Ten specyficzny język pewnie niedługo przejdzie do historii bowiem posługują się nim osoby w starszym wieku, których jest już coraz mniej...
W Socach zachował się dawny układ dwuczęściowej wsi pomiędzy którymi przepływa rzeka Rudnia. Obie części wsi mają swoje nieoficjalne nazwy: Mokrany i Suchlany. W pierwszej części znajduje się mała cerkiew św. Proroka Eliasza  (fot.). Na każdym kocu wsi stoją kute z żelaza łącznie cztery krzyże wotywne na kamiennych postumentach z wyrytymi cyrylicą intencjami. Krzyże pochodzą z 1895 roku i związana jest z nimi legenda o cudownym wybawieniu mieszkańców wsi od szalejącej zarazy.

Kolejna wieś, to leżące w odległości około 4,5 km od Trześcianki Puchły. To chyba najmniej ciekawa wieś w Krainie, ale jej prawdziwą ozdobą jest pochodząca z lat 1913-1918 cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej z cudowną ikoną we wnętrzu  (fot.)  (fot.)  (fot.). Cerkiew otaczają lipy i dęby i właśnie z lipami związana jest miejscowa legenda, która mówi o objawieniu w XVI wieku cudownej ikony Matki Boskiej Opiekuńczej. Pod lipą rosnącą na pagórku, na którym obecnie stoi cerkiew, mieszkał stary człowiek cierpiący na obrzęk nóg. Modląc się pewnego dnia zauważył na wierzchołku drzewa obraz Matki Bożej i wkrótce jego choroba ustąpiła. Na pamiątkę tego wydarzenia miejsce to nazwano Puchły, od słowa opuchli, które w lokalnej gwarze oznaczało obrzęknięte kończyny.
Przy wjeździe do wsi stoją prawosławne krzyże wotywne  (fot.).

Jak już napisałem wcześniej niektórzy zaliczają do Krainy Otwartych Okiennic także wsie Ciełuszki, Kaniuki i Pawły. My odwiedziliśmy jeszcze wieś Ciełuszki leżącą w odłegłości niecałych 4 km od wsi Puchły  (fot.)  (fot.). We wsi, zamieszkiwanej przez prawosławnych Białorusinów, określających siebie mianem Tutejszych lub Podlaszuków, znajduje się kilka przepięknie zdobionych chałup. Najładniejszą, według nas, chałupę w całej Krainie znaleźliśmy właśnie tutaj.
Ostatnim punktem naszej wycieczki po Krainie była wieś Pawły leżącą w pobliżu drogi krajowej nr 19 na zachód od Trześcianki. Oprócz kilku zdobionych chałup znajduje się tutaj również prawosławna cerkiew cmentarna pod wezwaniem św. Jana Teologa  (fot.)  (fot.).


Kraina Otwartych Okiennic położona jest w województwie podlaskim w dolinie rzeki Narwi, na terenie powiatów hajnowskiego i białostockiego. Większymi miejsowościami w jej pobliżu są Zabłudów i Hajnówka.


02.2021


Na podstawie stron internetowych: atrakcjepodlasia.pl - Kraina Otwartych Okiennic, Trześcianka w Wikipedii, Soce w Wikipedii oraz Puchły w Wikipedii.
Aktualizacja 07.02.2021


Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300


atrakcjepodlasia.pl - Kraina Otwartych Okiennic
Trześcianka w Wikipedii
Soce w Wikipedii
Puchły w Wikipedii
polskapogodzinach.pl - Kraina Otwartych Okiennic
www.zlotaproporcja.pl - Kraina Otwartych Okiennic
zabytek.pl - Kraina Otwartych Okiennic