Strona główna     Galeria zdjęć - Sztolnie      Galeria zdjęć - Park Miniatur      Galeria zdjęć - Kowary      Sztolnie     Park Miniatur    Kowary są miłym miasteczkiem położonym w bardzo urokliwym miejscu Polski, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Warto tu zajrzeć i zobaczyć, co oferują nam te przepiękne okolice.
Ja tymczasem zapraszam do dwóch kowarskich atrakcji - do Podziemnej Trasy Turystycznej "Sztolnie Kowary" i do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, do którego odwiedzenia zachęca maskotka Parku, sympatyczny jamnik ;-) a także motto, które przyświeca założycielom parku - "Uśmiechnij się, bo dla ciebie zbudowaliśmy Twoją krainę fantazji".
No to uśmiechnijmy się i w drogę...

     Kowary Sztolnie


Podziemna Trasa Turystyczna Sztolnie Kowary  (fot.) została oddana do użytku w roku 2000 i biegnie w wyrobiskach sztolni nr 9. Trasa liczy około 1200 m i prowadzi przez wnętrze góry Sulicy dawnymi korytarzami ściśle tajnych zakładów R1 zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem rud uranu. Wydobyty urobek wysyłano do ZSRR, gdzie posłużył do pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. Do roku 1973 wydrążono ponad 20 sztolni i wiele kilometrów wyrobisk schodząc do głębokości 700 m.
Mimo, że trasa turystyczna prowadzi chodnikami dawnej kopalni uranu, przedstawia historie, zarówno te prawdziwe jak i legendarne, związane z całymi, liczącymi prawie 700 lat dziejami poszukiwania i wydobywania różnych kruszców i minerałów w okolicach Kowar. Pewnie niewiele osób wie, że już w średniowieczu, kiedy to na Śląsk przybyli Walonowie, rozpoczęła się górnicza historia tych terenów. Podobno pierwsza kopalnia rud żelaza została założona w roku 1148, oczywiście przez Walończyka, mistrza górniczego Laurentiusa Angelusa. Patronem Walończyków został św. Wawrzyniec, który następnie stał się opiekunem wszystkich poszukiwaczy i ludzi gór. Na szczycie Śnieżki stoi dziś kaplica pod jego wezwaniem.

Podczas zwiedzania trasy możemy obejrzeć skarby Walonów  (fot.), czyli zbiór minerałów, szlachetnych kamieni i kruszców pochodzących z kolekcji Sudeckiego Bractwa Walońskiego, poznamy też dzieje sudeckich Walonów. Możemy przyjrzeć się pracy górników  (fot.), zobaczyć jak wydobywano i transportowano urobek. Może spotkamy też dobre duchy sztolni  (fot.), Uranosa i Plutona, którzy pojawią się nagle i równie tajemniczo znikną w tajemniczych, wciąż nie do końca zbadanych chodnikach i wyrobiskach ;-)

Sztolnie Kowary znajdują się przy ulicy Podgórze 55 w dzielnicy Kowar o tej samej nazwie. czas przejścia trasy wynosi około 60 minut, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. Ze względu na niską temperaturę panującą w chodnikach (około 7 stopni) i dużą wilgotność zalecane jest zabranie cieplejszych ubrań.


Kowary Park Miniatur


Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach  (fot.), jeden z kilku w Polsce, otwarto 14 sierpnia 2003 roku na terenie dawnej fabryki dywanów. Jak sama nazwa wskazuje udostępnia zwiedzającym makiety dolnośląskich zabytków w skali 1:25, które bardzo dokładnie odwzorowują oryginalne obiekty. Obecnie zgromadzono około 40 makiet przedstawiających najbardziej znane zamki  (fot.), pałace  (fot.), kościoły  (fot.) czy zabytki  (fot.) Dolnego Śląska (wykaz makiet jest tutaj), w sezonie letnim prezentowanych na wolnym powietrzu, a w zimie w pawilonie urządzonym w dawnej hali.

Zwiedzanie parku odbywa się z przewodnikami, którzy bardzo ciekawie opowiadają zarówno o prezentowanych modelach, jak i historii zabytków, które przedstawiają. W parku można także odwiedzić pracownię, w której powstają miniatury. Podczas zwiedzania można natknąć się na urocze jamniczki  (fot.), które są żywymi maskotkami parku ;-)

Park mieści się w Kowarach przy ulicy Zamkowej 9 i czynny jest codziennie w godzinach 9-18. Bilet wstępu (2010 rok) kosztuje 14 złotych (bilet normalny).


--------------------------
Skoro już dotarliśmy do Kowar, to może w wolnej chwili zajrzeć też do Karpacza? Tam koniecznie odwiedźmy kościół Wang. Galeria zdjęć z kościółka jest tu.
A kto lubi górskie wędrówki pewnie nie odmówi sobie wycieczki na Śnieżkę, najwyższy (1602 m), szczyt Karkonoszy i całych Sudetów. Zapraszam do obejrzenia albumu zdjęć klik.
08.2010


Na podstawie stron internetowych: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Sztolnie Kowary - strona oficjalna Sztolnie Kowary.
Aktualizacja 29.08.2010

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Park Miniatur

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatami Panasonic Lumix DMC-FZ38 oraz Panasonic Lumix DMC-FZ300
Sztolnie Kowary
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Park Miniatur w Wikipedii
Kowary - strona oficjalna