Strona główna Galeria zdjęć |
Stara twierdza w Kninie robi wrażenie, ale trudno się dziwić skoro jest to druga co do wielkości warownia w
Chorwacji. Położona na wzgórzu górującym nad miastem ma do zaoferowania również przepiękne widoki na okolicę z
najwyższym szczytem Chorwacji włącznie.
Najstarsza część zamku Knin została zbudowana w II połowie IX wieku. Pierwsza wzmianka o Kninie pojawiła się w
dziele cesarza bizantyjskiego Konstantyna Porfirogeneta VII z 950 roku. W źródłach chorwackich Knin po raz pierwszy
wymieniony jest w X wieku, w dokumencie króla Krešimira I. Knin uważany jest za kolebkę Chorwatów i przez wiele lat był
stolicą ich państwa.
Po śmierci ostatniego króla Piotra w 1097 roku, zamek był wielokrotnie zdobywany, burzony i odbudowywany przez Węgrów, Turków, Wenecjan, Francuzów i Austriaków. Swój obecny wygląd zamek uzyskał na początku XVIII wieku. Pod koniec XIX wieku twierdzy groziło przekształcenie w kamieniołom, ale uratowało ją Chorwackie Towarzystwo Antykwariuszy z Knina, które kupiło ją za cztery tysiące forintów. W czasie II wojny światowej Włosi i Niemcy wyburzyli mury bastionów, budynków koszar i prochowni, a z kamieni wykonali cokoły pod armaty. Twierdza była wówczas zniszczona w 80 %. Po wyzwoleniu Knina spod okupacji niemieckiej Komitet Ochrony Zabytków Kultury i Historii w Kninie podjął prace nad odbudową i rewitalizacją twierdzy. W 1969 roku utworzono Muzeum Knina i prowadzono dalsze drobne prace na poszczególnych murach i wałach oraz na budynkach fortecznych. W 2006 roku rozpoczęto budowę, rekonstrukcję oraz konserwację północnej ściany zamku Knin. Na terenie twierdzy prace wciąż trwają... Twierdza Knin wznosi się na południowej stronie wzgórza Spas i góruje ponad 100 metrów nad miastem. Zajmuje powierzchnię ponad 123000 metrów kwadratowych i ma 470 metrów długości i 110 metrów szerokości w najszerszym miejscu. Mury obronne mają prawie 2 kilometry, dochodząc w niektórych miejscach nawet do 20 metrów wysokości. Zamek jest drugą co do wielkości twierdzą w Chorwacji. Twierdza leży na wysokości 345 m n.p.m. Twierdzę Knin można podzielić na pięć części (plan twierdzy można znaleźć tutaj):
To najstarsza część zamku znajdująca się w najbardziej wysuniętej na północ części twierdzy. Górne miasto powstało w
IX wieku. Do górnego miasta wjeżdżało się przez kamienną bramę, wzmocnioną ruchomym drewnianym mostem, pod którym
znajdował się rów, system półkolistych strzelnic i jedno stanowisko armatnie.
Za czasów panowania Wenecjan rozbudowano górne miasto w kierunku północnym o trzy platformy, zwane fortem górnym, fortem dolnym oraz ostrym wałem - dziobem z 12 otworami armatnimi, zwanym dziś Kalunerica. Na terenie górnego miasta znajdował się budynek kasztelana (dowódcy wojskowego twierdzy), magazyn, studnie, koszary, prochownia i kamienne lochy. Górne miasto było uzbrojone w 15 dział różnego kalibru.
Średnie miasto zaczęto budować w XIII wieku. W czasie wojny teren ten służył jako schronienie dla mieszkańców miasta Knin.
Teren ten był otoczony murami od strony wschodniej i zachodniej, od strony północnej połączony był z górnym miastem, a
od strony południowej kończył się na klifach wzgórza Spas. Dzisiejszy wygląd i zasięg średnie miasto uzyskało po 1688 roku,
po odejściu Turków i przebudowie twierdzy przez Wenecjan.
Znajduje się tu m.in. magazyn prochu, budynek do przechowywania broni, więzienie, okrągła wieża, bastion Grimani oraz miejsca strzelnicze (postaja): świętej Cecylii, Kandija Nova i Pasqualigo.
Tę część twierdzy rozbudowali i odnowili Wenecjanie w latach 1688-1713. Główne wejście do tej części twierdzy to właściwie
jej wejście główne. Zbudowano tu cały system fortyfikacji obronnych: most zwodzony, wartownię i bastion Pisani.
Masywne drzwi prowadzące do twierdzy zbudowane są w stylu barokowym. Nad drzwiami znajduje się symbol Republiki Weneckiej, czyli
uskrzydlony lew z księgą i krzyżem. Lew ten jest symbolem św. Marka, patrona Wenecji.
W dolnym mieście znajduje się m.in. budynek piekarni, kuźnia, kościół forteczny św. Barbary, patronki artylerzystów i budynek administracyjny muzeum. Dolnego miasta bronił bastion Pisani, bastion Vendramin, bastion św. Barbary i bastion Cavalier Sveceze. Łącznie dysponowały 22 działami różnej wielkości i kalibru.
Zamek Lab, o którym źródła historyczne wspominają już w XIV wieku, stanowi centralny punkt twierdzy. W średniowieczu
rezydował w nim chorwacki podban. Po podbiciu Kninu przez Wenecjan, teren ten został przekształcony w posterunek
artyleryjski.
Obecnie znajduje się tu wysoki, metalowy maszt z flagą Chorwacji oraz pomnik byłego prezydenta kraju Franjo Tuđmana (fot.). Z zamku Lab możemy podziwiać przepiękne widoki na miasto, inne części twierdzy oraz okolicę (fot.).
Belveder został zbudowany na południowych zboczach wzgórza Spas w latach 1688-1713. To nowa część twierdzy, która jest
broniona od strony zachodniej przez kręty mur, który wznosi się nad kanionem rzeki Krka. Od strony południowej otoczony
jest grubymi, masywnymi murami.
Znajdują sie tu dwa budynki, pierwszy to budynek szpitalny, drugi przeznaczony był dla wojska. Obecnie znajdują się tu ekspozycje muzealne.
Do twierdzy prowadzi Brama Loredana, nazwana tak na cześć pierwszego gubernatora Knina. Brama została zbudowana w XVIII wieku.
Brama połączona jest z okrągłym wałem basztowym, który chroni dojazd do twierdzy. Obok bramy znajduje się niewielki
parking.
Zwiedzanie twierdzy Knin jest płatne. Kasa znajduje się zaraz za główną bramą na terenie dolnego miasta. Po zwiedzaniu, które może nam zająć całkiem sporo czasu możemy odpocząć w zamkowej restauracji z ładnym widokiem na okolicę (fot.). Restauracja zajmuje budynek dawnej wartowni wybudowanej w XVII wieku. Zamek znajduje się w miejscowości Knin, w żupanii (województwie) szybenicko-knińskiej. Według stanu z 2011 roku miasto liczyło około 10500 mieszkańców. Knin leży w odległości około 85 km na północ od Splitu i około 110 km na wschód od Zadaru. 07.2023 Na podstawie stron internetowych: Zamek Knin w Wikipedii i Strona miasta Knin. Aktualizacja 15.07.2023 |
Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
|