Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     



Czasami niespodziewanie trafiamy w takie miejsca, które nas całkowicie zaskakują i oczarowują. Tak jest w przypadku miasteczka Grožnjan na Istrii. Wchodzimy przez zachowaną miejską bramę i nagle trafiamy do świata niemal jak z bajki.
Wąskie brukowane uliczki z kamiennymi domkami, pełnymi kolorowych kwiatów i dekoracji. Leniwie przechadzające się koty. Malutkie sklepiki i galerie. Wspaniałe widoki na okolice.
Spacerując po starych zaułkach czasem wydaje się, że zza kolejnego zakrętu wynurzy się anioł bądź inne nieziemskie stworzenie. Nie, to tylko kolejny kot ;-)
Ale nawet bez aniołow jest tu przepięknie...





Grožnjan (Grisignana) Historia


Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1102 roku, ale wiadomo że już za czasów rzymskich był tutaj gród. Świadczą o tym liczne znaleziska i ruiny rzymskich budowli, które zostały odkryte w pobliżu. Początkowo był to właściwie zamek (Kastel), a w miejscu obecnej bramy wejściowej do miasta, istniał most zwodzony. Od XIV do XVIII wieku (1358-1797) miasto pozostawało pod panowaniem Republiki Weneckiej. W tym czasie, w 1367 roku, zostało obwarowane murami obronnymi. Od 1797 roku znalazło się pod rządami Austro-Węgier.
Po I wojnie światowej, aż do 1947 roku, miasto pozostawało pod administracją włoską. Okres rozkwitu miasta przypadał na początek XX wieku, kiedy zbudowano kolej Parenzana, która połączyła Triest i Poreč. Kolej przebiegała m.in. przez Grožnjan i Motovun. W 1935 roku kolej decyzją Mussoliniego została zlikwidowana, a miasteczka leżące wzdłuż szlaku kolejowego zaczęły podupadać.
Po II wojnie światowej Grožnjan wraz z całą Istrią znalazł się w Jugosławii, a w latach 50-tych wszedł w skład gminy Buje (status gminy odzyskał dopiero w 1993 roku). W wyniku zmian terytorialnych włoscy mieszkańcy zaczęli wkrótce opuszczać te tereny. Miasto powoli zaczęło się wyludniać i groziło mu całkowite opuszczenie i zapomnienie. Aby uratować miasto, burmistrz zaprosił do miasta ludzi kultury i od 1965 roku Grožnjan znane jest jako miasto artystów. W mieście mieszkają i tworzą artyści chyba z całego świata. Odbywają się tu wszelkiego rodzaju wydarzenia artystyczne, koncerty, festiwale czy wystawy. Miasto pełne jest przeróżnych galerii sztuki, kawiarni, sklepów z rękodziełem, co wraz z pełnymi uroku uliczkami i zaułkami, tworzy niesamowitą atmosferę i niezapomniany klimat.
Jednym z najbardziej znanych wydarzeń artystycznych w mieście jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Jazz is Back". Po raz pierwszy został zorganizowany w 1999 roku, a w 2008 roku Europejska Federacja Jazzowa ogłosiła go najlepsym festiwalem jazzowym.

Grožnjan (wł. Grisignana) położony jest w północnej części półwyspu Istria, nad doliną rzeki Mirny na wzgórzu o wysokości 288 m n.p.m.  (fot.), w żupanii istryjskiej, około 15 km od wybrzeża Adriatyku.
Ciekawostką jest fakt, że według danych z 2021 roku gminę Grožnjan zamieszkiwało nieco ponad 650 mieszkańców, z czego większość stanowili Włosi. To jedyna gmina w Chorwacji, w której większość mieszkańców stanowi mniejszość włoska. Samo miasto zamieszkuje około 150 mieszkańców.
Miasto leży w odległości około 53 km na północ od Rovinja.






Grožnjan (Grisignana) Najciekawsze miejsca


  • Stare miasto  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Stare miasto to plątanina wąskich, brukowanych uliczek pełnych małych, często przepięknie udekorowanych i ukwieconych kamieniczek  (fot.)  (fot.)  (fot.). Starówka w Grožnjan ma niesamowity klimat i urok, nieważne w który zaułek skręcimy na pewno będziemy zachwyceni.
    Czas w tych uliczkach płynie inaczej i nie warto się spieszyć, trzeba po prostu powoli pospacerować bez żadnego konkretnego celu, zajrzeć w każdy zakątek, wstąpić do jednej z niezliczonych galeriilub małego sklepiku, podziwiać krajobrazy doliny rzeki Mirny, spotkać się z wieloma leniwymi pięknymi kotami  (fot.)  (fot.), a na koniec wypić kawę w jednej z licznych kawiarni :-)

  • Kościół św. Wita, Modesta i Kresencjusza  (fot.)  (fot.)
  • Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1310 roku. Obecny kształt świątyni pochodzi z lat 1748-1770. Barokowe ławy chórowe pochodzą z 1711 roku. Wolnostojącą dzwonnicę o wysokości 36 m zbudowano w latach 1603-1682.

  • Miejska loggia  (fot.)  (fot.)
  • Loggia miejska wzmiankowana jest już w XIV wieku. W 1597 roku znajdował się tam sąd i więzienie, natomiast na piętrze znajdował się magazyn zbożowy. Dziś mieści się w tutaj galeria miejska "Fontikus".

  • Kastel  (fot.)
  • Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1102 roku. Od 1359 roku był siedzibą siedzibą burmistrzów i wójtów. Dzisiejszy kształt budynku pochodzi z XIX wieku. Obecnie mieści się tu sala koncertowa oraz siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury Chorwackiej Młodzieży Muzycznej.

  • Brama miejska  (fot.)
  • Pochodzi z XV wieku. Zdobią je herby dawnych weneckich zarządców miasta z XV i XVI wieku.

  • Pałac Minotti  (fot.)  (fot.)
  • Pochodzi z roku 1681, zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Barokowy pałac notariuszy miejskich i właścicieli ziemskich. Obecnie mieści się tu piwnica z winami.

  • Kościół św. Kosmy i Damiana  (fot.)
  • Zbudowany w 1554 roku.

  • Dawna siedziba notariuszy miejskich
  • Zbudowana w 1492 roku. W górnej części zachowały się jeszcze ślady barokowych dekoracji.

  • Stara kuźnia  (fot.)
  • Pochodzi z 1466 roku. Budynek był własnością miasta i był wynajmowany kowalom. Prawdopodobnie jest to najstarszy budynek w mieście.

  • Kamienica Korner (dom narożny)
  • Renesansowy dom z 1567 roku. Pierwsze piętro w stylu gotyckim.

  • Kościół św. Mikołaja  (fot.)
  • Zbudowany w XIX wieku. Znajduje się w środkowej części cmentarza i składa się z dwóch kaplic po obu stronach bramy cmentarnej.

  • Kaplica św. Ducha  (fot.)
  • Pochodzi z XVI wieku, przebudowana w 1799 roku. Znajduje się obok dużego parkingu przy wejściu do miasteczka.

  • Pozostałości murów miejskich
  • Średniowieczne mury obronne, wielokrotnie wzmacniane i odbudowywane, po raz ostatni w 1446 roku. Roztaczają się stąd przepiękne widoki na okolice  (fot.)  (fot.). Jeśli pogoda pozwoli można dostrzec Motovun i odległy o 15 km Adriatyk.








08.2024


Na podstawie stron internetowych: visitgroznjan,croatia.hr oraz Oficjalna strona gminy Grožnjan.




Aktualizacja 10.08.2024






Grožnjan

Grožnjan

Grožnjan

Grožnjan

Grožnjan

Grožnjan

Grožnjan

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




visitgroznjan.croatia.hr
Oficjalna strona gminy Grožnjan
cromania.pl - Grožnjan
zamieszkali.pl - Grožnjan
ochorwacji.pl - Grožnjan