Strona główna     Galeria zdjęć     



Pieczołowicie odrestaurowany dobrzycki pałac zachwyca wspaniałymi dekoracjami malarskimi, piecami, kominkami i żyrandolami  (fot.). Otaczający go park zachwyca stawami, mostkami, ogrodowymi budowlami i starymi drzewami, będącymi pomnikami przyrody. Całość, szczególnie oglądana w ciepłych promieniach jesiennego słońca, robi takie wrażenie, że można tylko pozazdrościć tym, którzy mieli kiedyś szczęście tu mieszkać...





Dobrzyca Zespół pałacowo-parkowy Gorzeńskich



Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy powstał w latach 1795-1799 staraniem Augustyna Gorzeńskiego, posła na sejm, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i generała wojsk polskich, który brał czynny udział w uchwalaniu Konstytucji 3 Maja. Prace realizowano według projektu Aleksandra Zawadzkiego, czołowego architekta epoki klasycyzmu, który był również projektantem pałacu w Śmiełowie. Ze względu na związki Augustyna Gorzeńskiego z masonerią architektura pałacu i parku nawiązuje do symboliki masońskiej.
W skład zespołu wchodzi -
  • Pałac  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Zbudowany na planie litery "L" o dwóch nierównej wielkości skrzydłach, w kształcie przypominającym węgielnicę masońską (przyrząd do wyznaczania kąta prostego). Wejście do pałacu zdobi czterokolumnowy portyk z cytatem z Horacego "Ille terrarum mihi praeter omnes angulus ridet", co tłumaczy się jako - ten zakątek na ziemi milszy mi ponad wszystko. Parter pałacu zajmowały sala jadalna, kredens, biblioteka, gabinet, salonik, sypialnia i garderoba. Na piętro prowadzi okazała klatka schodowa z podestem w połowie, ozdobiona iluzjonistycznie namalowanym prześwitem pomiędzy toskańskimi kolumnami przedstawiającym pejzaż  (fot.). Pomieszczenia na piętrze to: salon, sala balowa  (fot.), gabinet konferencyjny, biblioteka (palarnia), gabinet, sala egipska, sypialnia i garderoba. Wnętrza  (fot.)  (fot.)  (fot.) ozdobione były wspaniałymi dekoracjami malarskimi (m.in. iluzjonistycznymi malowidłami ściennymi), których twórcami byli Antoni Smuglewicz (długoletni scenograf w teatrze Wojciecha Bogusławskiego) i Robert Stankiewicz. Pokoje ogrzewane były piecami  (fot.), a sale reprezentacyjne kominkami.

  • Park  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Powstał równolegle z pałacem u zbiegu dwóch nurtów rzeczki Patoki. Był jednym z pierwszych w Wielkopolsce parków krajobrazowych. Powierzchnia parku wynosiła około 16 ha (obecnie 10) i miał on charakter ogrodu angielskiego z cechami ogrodu romantycznego z dwoma stawami  (fot.)  (fot.). Charakteryzował się m.in. asymetrycznym układem ścieżek, alejami i polanami z rozrzuconymi grupami drzew. Do dziś zachował się układ trzech osi widokowych ściśle powiązanych z pałacem i parkowymi budowlami - panteonem, monopterem czy grotą  (fot.). W parku rosło około 120 gatunków drzew i krzewów, w większości gatunków iglastych (obecnie pozostało 40 gatunków, w tym kilkanaście drzew mających status pomników przyrody). Najbardziej cenny jest, posadzony przez Augustyna Gorzeńskiego w roku 1791 dla uczczenia uchwalenia Konstutucji 3 Maja, platan o obwodzie pnia około 10 m. Platan jest największym drzewem tego gatunku w Polsce i jednym z największych w Europie. Rośnie tu również najstarszy w Polsce paklon, czyli klon polny, liczący ponad 300 lat.
    W parku powstało kilka różnych budowli -
    • Monopter
    • Ośmiokolumnowy na planie koła, zbudowany na sztucznej wyspie na jednym ze stawów  (fot.). Na wyspę można dostać się przechodząc przez rzymski mostek  (fot.)
    • Panteon
    • Zbudowany na wzór rzymskiego, pełnił rolę sali zebrań loży masońskiej  (fot.)
    • Oficyna
    • Przykryta tak zwanym dachem krakowskim  (fot.)
    • Grota z wodną kaskadą  (fot.)  (fot.)
    • Obok groty, nad brzegiem stawu, leży kamienna rzeźba kobiety obejmującej wysokie naczynie. Według legendy jest to dziewczyna, która ukradła kielich z tutejszego kościoła. Pod grotą, z której biegł podziemny korytarz do pobliskiego Koźmina, umówiła się na schadzkę ze swoim kochankiem. Niestety, chłopak na randkę nie przyszedł, a ona czekała tak długo, aż skamieniała...  (fot.)
    W parku znajduje się także tajemnicza górka, zwana ślimaczą lub mysią  (fot.).
Po śmierci Augustyna Gorzeńskiego w 1816 roku, który zmarł nie pozostawiając żadnego potomka, majątek przeszedł w ręce syna jego siostry Korduli Turno z Gorzeńskich, generała Kazimierza Turno, herbu Trzy Kotwice. Po jego śmierci w 1817 roku dobra przejął jego małoletni syn, Jan Napoleon Turno.
W 1837 roku rezydencję w Dobrzycy kupił baron Friedrich Heinrich Ernst von Kottwitz dla swojej córki Fryderyki, a w roku 1866 Dobrzycę przejął Arthur Bandelow (syn Fryderyki i Loisa, wnuk barona Kottwitz'a). Kolejnym właścicielem został w 1890 roku hrabia Zygmunt Stanisław Czarnecki herbu Prus III z Ruska. W roku 1922 majątek dobrzycki przejął jego syn, Stefan, który zmarł w 1945 roku w sowieckim łagrze na Kołymie. W roku 1939 Niemcy wykorzystywali Dobrzycę jako punkt zborny dla wysiedlanych do Generalnego Gubernatorstwa ziemian i inteligencji wielkopolskiej.
Po II wojnie światowej pałac wielokrotnie zmieniał użytkowników i niestety niszczał. W latach 1946-47 stał pusty, a następnie urządzono tam magazyn zboża. Od roku 1952 działał tam Dom Kultury i Biblioteka Gminna. W latach 1955-1962 w pałacu mieściła się siedziba dyrekcji Fabryki Obuwia, w 1961 roku w sali na parterze umieszczono Klub PTTK, a w latach 1962-1971 gościła w pałacu szkoła podstawowa. Od roku 1988 pusty pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Od końca lat 90-tych ubiegłego wieku do roku 2004 w pałacu przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie, dzięki czemu pałac odzyskał dawny blask. Odzyskano pełną dekorację malarską obejmującą wszystkie pomieszczenia, możemy więc podziwiać zespół malowideł wykonanych przez Franciszka i Antoniego Smuglewiczów, polichromie Roberta Stankiewicza oraz dekoracje sztukateryjne Michała Ceptowskiego. W roku 2006 zakończono rewaloryzację parku otaczającego pałac. Środki finansowe potrzebne ne ten cel uzyskano z funduszy Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu wojewódzkiego. Obecnie (od 2009 roku) w pałacu mieści się Muzeum Ziemiaństwa, instytucja kultury samorządu województwa wielkopolskiego.
Wstęp do pałacu jest płatny.

Dobrzyca to wieś gminna o charakterze miejskim (ponad 3000 mieszkańców), położona w powiecie pleszewskim, województwie wielkopolskim. Leży 17 km na południowy-wschód od Jarocina i 12 km na południowy-zachód od Pleszewa.








11.2012


Na podstawie stron internetowych: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz Pałac w Dobrzycy w Wikipedii.



Aktualizacja 17.11.2012





Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy - oficyna

Pałac w Dobrzycy - monopter

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy - park

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy

Pałac w Dobrzycy - panteon

Pałac w Dobrzycy - park

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38





Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Pałac w Dobrzycy w Wikipedii
Galeria Wielkopolska - Dobrzyca