Strona główna     Galeria zdjęć     




Wszyscy wiemy jak wygląda bursztyn. Jednak skąd się wziął, jaka jest jego historia, o tym wiedzą już tylko nieliczni. W gdańskim Muzeum Bursztynu poznamy nie tylko historię tej niezwykłej żywicy, ale zobaczymy również mnóstwo przepięknych przedmiotów, jakie przez wieki wykonano z bursztynu.



Gdańsk Muzeum Bursztynu



Historia muzeum rozpoczyna się w lutym 2000 roku, kiedy to decyzją Zarządu Miasta powołano Muzeum Bursztynu jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (obecna nazwa to Muzeum Gdańska). Na potrzeby muzeum zostały zaadaptowane pomieszczenia w Wieży Więziennej. W czerwcu 2006 roku Muzeum Bursztynu zainaugurowało swoją działalność. Kolekcja muzeum obejmowała wówczas 2000 okazów naturalnego bursztynu, 675 współczesnych dzieł sztuki i wyrobów z bursztynu oraz 7 zabytkowych przedmiotów z bursztynu.
Na poszczególnych piętrach muzeum pokazano bursztyn w różnych aspektach. Można było poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego czy tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą również multimedia. Muzeum posiada trzy działy: przyrodniczy, sztuki dawnej i sztuki współczesnej.
W lipcu 2021 roku muzeum otrzymało nową siedzibę w Wielkim Młynie  (fot.). Wielki Młyn to największy młyn średniowiecznej Europy, zbudowany przez krzyżaków około 1350 roku, napędzany kiedyś wodami Kanału Raduni. Dzięki temu powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się trzykrotnie do około 1000 m kw. Sale wystawowe podzielono na dwie części. Pierwsza, przyrodnicza cześć na I pietrze, poświęcona jest m.in. historii bursztynu, jego wydobyciu, produkcji i właściwościom, a także inkluzjom  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Tutaj także możemy poznać historię Wielkiego Młyna. Druga część artystyczna (II piętro) prezentuje wykorzystanie bursztynu od najdawniejszych czasów, w tym jego współczesne zastosowanie w sztuce  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). W Wielkim Młynie są również sale edukacyjne i największy w Polsce północnej sklep muzealny m.in. z wyrobami bursztynowymi.

Wybrane eksponaty:
  • Inkluzja zwierzęca tzw. "Jaszczurki Gierłowskiej"
  • Jest to jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki pochodząca sprzed 40 mln lat. Jest unikatem na skalę światową bowiem jest to druga znaleziona jaszczurka w bursztynie bałtyckim. Na bryłkę bursztynu natrafiono w 1997 roku na plaży w Gdańsku Stogach. W bryłce znajduje się ponadto detrytus roślinny i włoski dębu. Badania wykazały, że jest to młoda jaszczurka. O bałtyckim pochodzeniu jaszczurki świadczy mlecznobiała otoczka jej łapek.

  • Największa bryła bursztynu w kolekcji o wadze 68 kg, z Sumatry

  • Bursztynowe szachy z około 1690 roku Michaela Redlina  (fot.)
  • Jeden z 4-5 na świecie kompletnych zestawów 32 figur z planszą.

  • Bursztynowa waza dla Stalina

  • Kabinet w typie gdańskiej szafy barokowej z 1724 roku
  • Autorstwa gdańskiego rzemieślnika Johana Georga Zernebacha. Jest to rodzaj sekretarzyka z wieloma szufladkami.

  • Współczesna kolekcja miniatur biżuterii muzycznej wykonana w srebrze i bursztynie

  • Inkluzje roślinne i zwierzęce  (fot.)

  • Kolekcja dawnych przedmiotów wykonanych z bursztynu, m.in. kabinety, szkatułki, szachy, ołtarzyki, medaliony, sztućce, kufle itp.  (fot.)  (fot.)




Muzeum Bursztynu znajduje się w Gdańsku, w budynku Wielkiego Młyna przy ulicy Wielkie Młyny 16.
Wstęp do muzeum jest płatny.






05.2023


Na podstawie strony internetowej: Muzeum Bursztynu w Wikipedii.




Aktualizacja 22.05.2023






Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Muzeum Bursztynu w Wikipedii
Strona Muzeum Gdańska
pomorskie.travel - Muzeum Bursztynu