• Trogir, malutkie miasteczko w Dalmacji, to miejsce które zachwyci chyba każdego. Nas Trogir rzucił po prostu na kolana. Niesamowita katedra św. Wawrzyńca czy twierdza Kamerlengo muszą się oczywiście podobać, ale najbardziej zachwycają trogirskie uliczki. Można w nich zagubić się bez reszty...
    03.06.2023
    ------------------------
  • Bursztyn - ta niezwykle piękna żywica, którą czasem można znaleźć po sztormach na Bałtyku, doczekała się w Gdańsku własnego muzeum.
    W przepięknej scenerii Wielkiego Młyna możemy poznać historię bursztynu, zobaczyć niesamowite zwierzęce i roślinne inkluzje, a także prawdziwe dzieła sztuki, jakie można z bursztynu wyczarować.
    22.05.2023
    ------------------------
  • Wleń to to takie typowe polskie małe miasteczko. Wydaje się, że nie ma w nim nic ciekawego, ale to tylko pozory.
    Jak już tam dotrzemy szosami w nie najlepszym stanie, okazuje się, że Wleń i okolice oferują wiele ciekawych, zabytkowych obiektów.
    15.04.2023
    ------------------------
  • Pewnie każdy widział kiedyś ul, ale mało kto wie, jak ule wyglądały dawniej. A dawniej ule miały przeróżne, czasami dziwne i zaskakujące kształty.
    Jeżeli ktoś chciałby takie ule zobaczyć, to musi pojechać do Swarzędza, do Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa. W Skansenie zgromadzono całkiem pokaźną kolekcję starych uli, a wszystko w otoczeniu zabytkowego parku. Całkiem przyjemne miejsce na spokojny spacer :-)
    04.03.2023
    ------------------------
  • Z zamkiem Tropsztyn w Wytrzyszczce, który całkiem niedawno powstał z ruin, związana jest legenda o słynnym skarbie Inków, którego poszukiwania trwają już wiele lat. Czy na zamku naprawdę jest skarb pewnie nigdy się nie dowiemy, faktem jest, że pod zamkiem znajdują się tajemnicze podziemia.
    Zresztą zgodnie z legendą skarb obłożony jest klątwą i każdego, kto będzie chciał go szukać, spotka surowa kara. To może lepiej nie szukajmy... ;-)
    04.02.2023
    ------------------------
  • Owińska to miejscowość w pobliżu Poznania z kilkoma ciekawymi zabytkami. Jednak mimo swojego położenia jest prawie nieznana. Warto to zmienić, więc jeżeli będziecie niedaleko od Poznania, na północ od tego miasta, zajrzyjcie do Owińsk. Na pewno nie będziecie żałować.
    08.01.2023
    ------------------------
  • Zamek królewski w Czchowie nie jest raczej powszechnie znany. W sumie trudno się dziwić, bo nie ma tu monumentalnych ruin czy jakiś innych spektakularnych atrakcji turystycznych.
    Jest za to przyjemnie zagospodarowany mały zameczek z pięknymi widokami na dolinę Dunajca. I wystarczy :-)
    27.12.2022
    ------------------------
  • Uwielbiam drewniane cerkwie, więc jeśli tylko nadarzy się okazja staram się je odwiedzić. W Beskidzie Niskim cerkwi, cerkwi łemkowskich, zachowało się całkiem sporo. W większości służą dziś jako kościoły rzymskokatolickie, jednak na szczęście w wielu zachowały się stare ikonostasy i przepiękne ikony.
    A czy to kościół rzymskokatolicki, czy cerkiew greckokatolicka lub prawosławna, to Bóg przecież wszędzie jest ten sam...
    18.11.2022
    ------------------------
  • Bardzo lubię małe miasteczka... Lubię ich ciszę, spokojne ulice, czas, który płynie tam zdecydowanie wolniej.
    Taki właśnie jest Biecz, który dodatkowo może poszczycić się wieloma, bardzo ciekawymi zabytkami.
    28.10.2022
    ------------------------
  • Kościół św. Leonarda to jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów w Polsce. W 1997 roku dzielnie oparł się wielkiej powodzi i choć niewiele brakowało do jego zniszczenia, przetrwał dzięki pomocy miejscowej ludności.
    Po renowacji, dzisiaj znów zachwyca swoim pięknem.
    02.10.2022
    ------------------------
  • Województwo małopolskie pełne jest starych drewnianych kościołów i cerkwi. Wiele z nich można zobaczyć podążając specjalnym Szlakiem Architektury Drewnianej.
    Część z tych świątyń jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należy do nich również kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, prawdziwa drewniana perełka, którą koniecznie trzeba zobaczyć.
    12.09.2022
    ------------------------
  • Piękny pałac z hotelem otoczony parkiem z ogrodem japońskim, stadnina, własna winnica z winiarnią, o dwóch restauracjach nie wspominając. Czego można chcieć więcej? No, może więcej pieniędzy, aby z tych wszystkich luksusów skorzystać ;-)
    Pomijając jednak kwestie finansowe, warto zajrzeć do Mierzęcina, aby obejrzeć, przynajmniej z zewnątrz, wspaniały pałac rodziny von Waldow.
    21.08.2022
    ------------------------
  • Kiedy słyszymy o muzeum rolnictwa, pewnie często wydaje nam się, że nie ma tam nic ciekawego. Nic bardziej mylnego. Muzeum w Szreniawie, o bardzo długiej i skomplikowanej nazwie - Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, przeniesie nas w bardzo ciekawy świat wszystkiego, co było związane z dawnym rolnictwem, rolnictwem którego już w zasadzie nie ma. Kiedy oglądamy imponującą ekspozycję przeróżnych dziwnych machin można tylko podziwiać ludzką wiedzę i pomysłowość.
    23.07.2022
    ------------------------
  • Ile razy można wracać do Kazimierza Dolnego? I czy Kazimierz może się znudzić? Jestem przekonany, że można do tego miasteczka wracać wielokrotnie i wciąż znajdziemy w nim coś nowego. My znów tam wróciliśmy...
    Czasem trzeba tylko zejść z najbardziej uczęszczanych turystycznych szlaków i można znaleźć się w innym świecie, na przykład w Mięćmierzu :-) Czasem trzeba tylko wstać wcześniej i pozwiedzać bez tłumów, a wtedy Kazimierz wygląda zupełnie inaczej.
    I zawsze trzeba, jak śpiewał Leszek Długosz, na Rynku usiąść w Kazimierzu i "w takie jasne przedpołudnie, gdzieś na tym Rynku, przy tej studni, zasłuchać się, mieć za plecami cały świat..."
    16.07.2022
    ------------------------
  • Zamek w Rydzynie to przepiękna, barokowa rezydencja Leszczyńskich, a później Sułkowskich. Mimo zniszczenia przez armię sowiecką w 1945 roku, dzięki udanej odbudowie, może dziś cieszyć nasze oczy. Przebywając lub przejeżdżając w okolicach Leszna naprawdę warto tu zajrzeć. A po zwiedzeniu zamku można też przespacerować się po samej Rydzynie.
    09.07.2022
    ------------------------
  • W niewielkim miasteczku nad Pilicą, w Inowłodzu, zachowały się dwa bardzo ciekawe zabytki. Pierwszym jest romański kościółek św. Idziego, drugi to jeden z wielu zamków zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego.
    Przez wiele lat zapomniany, doczekał w końcu lepszych czasów i dzięki udanej rekonstrukcji. może dzisiaj cieszyć oko wszystkich miłośników zamków :-)
    26.05.2022
    ------------------------
  • Są zamki znane, mniej znane i takie prawie całkiem nieznane. Zamek w Drzewicy należy chyba do tej ostatniej grupy :-(
    A szkoda, bo choć pozostaje dziś w ruinie, jego potężna, piękna bryła robi wciąż wielkie wrażenie. I tylko szkoda, że prywatny właściciel nic chyba nie robi, aby go dalej utrzymać w jako takim stanie. Na szczęście stare zamczysko, jakby na przekór, wciąż trwa i trwa jak dawniej nad brzegiem rzeki Drzewiczki...
    30.04.2022
    ------------------------
  • Ten niewielki zameczek został odbudowany, a właściwie, to wciąż jeszcze jest w odbudowie, dzięki prywatnemu inwestorowi. A jeżeli ktoś chce pozostać w nim na dłużej, to ma taką okazję, bowiem w zamku funkcjonuje niewielki hotel.
    Dla mnie to był przedostatni jurajski zamek, który przez lata odwiedziłem. Pozostał mi jeszcze jeden...
    02.04.2022
    ------------------------
  • Zamek w Bydlinie to jeden z mniejszych i mniej znanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Ba, są nawet tacy, co twierdzą, że nigdy nie był zamkiem, ale zawsze pełnił tylko funkcje sakralne. Jednak w świetle ostatnich badań archeologicznych na zamku, ta teoria raczej nie jest prawdziwa.
    Kilkanaście lat temu zamek został odremontowany i zabezpieczony, cały teren został uporządkowany i oświetlony, więc wizyta w ruinach tego zamku będzie całkiem przyjemna.
    06.03.2022
    ------------------------
  • Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu to muzeum dla każdego miłośnika militariów, zwłaszcza dla miłośników wojsk pancernych. W nowej siedzibie powstało nowoczesne muzeum z niezwykle ciekawą ekspozycją. Większość eksponatów została pieczołowice odrestaurowana, a część jest wciąż na "chodzie".
    Prawdziwą przyjemnością jest też spotkanie z pracownikami muzeum, którzy nie tylko chętnie odpowiedzą na każde pytanie, ale opowiedzą również wiele ciekawostek związanych z wystawianym sprzętem.
    25.02.2022
    ------------------------
  • Wszyscy oczywiście słyszeli kiedyś słynne dowcipy o Wąchocku i jego sołtysie, ale pewnie dużo mniej osób słyszało o zabytkowym, romańskim klasztorze w tym mieście. A szkoda, bo to zabytek zacny i przepiękny i podczas pobytu w pobliskich Górach Świętokrzyskich, koniecznie trzeba tam zajrzeć.
    A tak swoją drogą, to od niedawna w Wąchocku nie ma już sołtysa, bowiem miejscowość otrzymała prawa miejskie i teraz rządzi tam burmistrz ;-)
    23.02.2022
    ------------------------
  • Podziemny Olkusz, czyli trasa turystyczna poprowadzona odrestaurowanymi piwnicami pod olkuskim rynkiem, to najnowsza atrakcja turystyczna tego w sumie mało znanego miasta.
    Multimedialna ekspozycja opowiada bardzo ciekawie nie tylko o historii miasta, ale przede wszystkim o jego górniczych i menniczych tradycjach. Naprawdę warto zajrzeć :-)
    15.02.2022
    ------------------------
  • Czy można zakochać się w skałkach? Można ;-) Jurajskie skałki zachwycają swoimi fantastycznymi kształtami, którym ludzka fantazja nadała różne, często śmieszne nazwy. Z wierzchołków tych niewysokich wzgórz i pagórków rozciągają się takie widoki, że wcale nie chce się schodzić w dół. Jeśli dodamy do tego pełne skałek cudnej urody dolinki, to czegóż chcieć więcej?
    Zatem, kto żyw niech pędzi na Jurę ;-)
    31.10.2021
    ------------------------
  • To jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy jurajski zamek. Jest też na pewno jednym z największych. Zamek Tenczyn w Rudnie położony na dawnym stożku wulkanicznym wygląda przepięknie zwłaszcza z pobliskiej polany, skąd prezentuje się w pełnej okazałości.
    30.09.2021
    ------------------------
  • Po raz kolejny zapraszam na szlak cysterski w Polsce. Tym razem zagościmy w Sulejowie, gdzie znajduje się zespół klasztorny cystersów z pięknym romańskim kościołem. Z samego klasztoru zachowało się tylko jedno skrzydło, za to wciąż możemy podziwiać dawne obwarowania z sześcioma basztami.
    22.08.2021
    ------------------------
  • Rogowska kolejka wąskotorowa to najdłuższa czynna kolej wąskotorowa w Polsce. Obecnie, ze względu na pandemię, kursuje co prawda tylko na krótkiej, 8 km trasie, ale całkowita długość kolejki to 49 km.
    Mimo tej krótkiej trasy, wciąż warto przejechać się starymi wagonikami, zwłaszcza teraz, kiedy tuż obok torów pięknie kwitł rzepak. A już w przyszłym roku na trasę kolejki prawdopodobnie wróci trakcja parowa i pociągi będzie prowadził odrestaurowany, zabytkowy parowóz :-)
    23.06.2021
    ------------------------
  • Uwielbiam drewniane cerkwie, uwielbiam ich wspaniały wygląd, te wszystkie kopułki, często w kolorze złota. Uwielbiam wnętrze cerkwi z przepięknymi ikonostosami. Dzisiaj zapraszam na szlak niezwykłych kolorowych cerkwi w niesamowitym polskim regionie. Kto będzie na Podlasiu niech koniecznie poszuka tych wpaniałych świątyń.
    12.06.2021
    ------------------------
  • Staropolski Okręg Przemysłowy jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Już od dawien dawna wydobywano tu rudę żelaza i przerabiano w prymitywnych piecach zwanych dymarkami.
    Tu powstały też pierwsze nowoczesne huty z wielkimi piecami, a jedną z nich była huta żelaza "Józef" w Samsonowie zbudowana z inicjatywy samego Stanisława Staszica. Dziś to tylko malownicze, dobrze zachowane ruiny, które na pewno zachwycą wszystkich miłośników takich miejsc.
    02.06.2021
    ------------------------
  • Pyzdry, to małe miasteczko w Wielkopolsce już dawno zapomniało o dawnych czasach swojej świetności. A było to jedno z najważniejszych polskich miast. Taka dziwna jest ta nasza historia...
    Po dawnych dobrych czasach pozostało jednak kilka zabytków, a całą historię tego sympatycznego miasteczka przedstawiono na jednym z ładniejszych murali w Polsce.
    27.05.2021
    ------------------------
  • Tym, czym dla katolików jest Jasna Góra w Częstochowie, tym dla wyznawców prawosławia jest Święta Góra Grabarka. To fascynujące miejsce na Podlasiu zrobi jednak wrażenie na każdym, kto je odwiedzi. Poza główną cerkwią Przemienienia Pańskiego największe wrażenie robi las krzyży przynoszonych tu od lat przez pielgrzymów w przeróżnych intencjach.
    16.04.2021
    ------------------------
  • W tym miasteczku jest rzeczywiście jak u Pana Boga za piecem, choć czasem bywa nieco hałaśliwie za sprawą przyjezdnych z Białegostoku ;-) Jednak Supraśl, bo o nim oczywiście mowa, ma kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Monaster z przepiękną cerkwią albo Muzeum Ikon, to miejsca, które na pewno zapamiętamy na długo.
    06.03.2021
    ------------------------
  • Jeżeli chcecie uciec choć na chwilę od naszego hałaśliwego świata, to zajrzyjcie na Podlasie do Krainy Otwartych Okiennic. W małych wsiach, do których często prowadzą jeszcze gruntowe drogi, a widok drabiniastego wozu ciągniętego przez konia nie powinien nikogo zaskoczyć, życie płynie jakby wolniej i spokojniej.
    Obejrzycie tam pięknie zdobione domy, kolorowe cerkwie, stare krzyże wotywne, a na deser przed waszymi oczami pojawią się magiczne podlaskie krajobrazy :-)
    07.02.2021
    ------------------------
  • Kruszyniany to niewielka wieś na Podlasiu leżąca na prawdziwym końcu świata. Mimo to, Kruszyniany to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Podlasia. A wszystko dlatego, że znajduje się tu najstarszy zachowany meczet w Polsce oraz mizar z nagrobkami pochodzącymi nawet z XVII wieku.
    A po zwiedzaniu jest jeszcze coś dla ciała - słynna na całą Polskę restauracja "Tatarska jurta" z pysznymi tatarskimi daniami.
    28.12.2020
    ------------------------
  • Kiedyś pustelnie nie były niczym niezwykłym, ale czy można sobie wyobrazić prawdziwą pustelnię w latach 20-tych XXI wieku? Jeżeli wyobraźnia nie daje rady, należy koniecznie pojechać na Podlasie. Tam obok małej wsi Odrynki, w malowniczych rozlewiskach Narwi, znajduje się jedyna w naszym kraju pustelnia.
    Prawosławny skit, bo tak nazywane bywają pustelnie, zamieszkuje obecnie trzech zakonników. Jeszcze do niedawna jedynym mieszkańcem skitu był archimandryta Gabriel, założyciel i twórca pustelni, któy niestety zmarł w 2018 roku.
    15.11.2020
    ------------------------
  • Jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia na Podlasiu jest małe miasteczko Tykocin. Dziś niewielkie i senne, kiedyś z racji potężnego zamku jedno z ważniejszych miejsc na mapie dawnej Rzeczpospolitej.
    To właśnie na tykocińskim zamku w 1705 roku król August II Mocny ustanowił najważniejsze polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
    17.10.2020
    ------------------------
  • Dworek w Sikorzynie miał wiele szczęścia, bowiem po latach zaniedbań trafił wreszie w dobre ręce. Dziś, pięknie odrestaurowany, zaprasza wszystkich zwiedzających. A dworek to nie byle jaki, bowiem to gniazdo rodowe rodziny Wybickich, z której wywodzi się Józef Wybicki, twórca słów do naszego narodowego hymnu.
    30.08.2020
    ------------------------
  • Wciąż nie wiadomo do końca, czym właściwie są kamienne kręgi i kurhany na Kaszubach przypisywane skandynawskim Gotom. Teorii naukowych jest całkiem sporo, a i przeróżnych fantastycznych teorii też niemało. Są nawet tacy, którzy w kamiennych kręgach na Pomorzu widzą plany baz kosmicznych ;-) Podobno są to też miejsca mocy, która pozytywnie oddziaływuje na człowieka. To może warto zajrzeć do Leśna?
    04.08.2020
    ------------------------
  • To właśnie tutaj, w 1801 roku, powstało pierwsze polskie muzeum. Jego założycielką była księżna Izabella, która wraz mężem Adamem Kazimierzem Czartoryskim, zgromadziła w Puławach wiele cennych eksponatów.
    Dzisiaj Muzeum Czartoryskich mieszczące się w dawnym książęcym pałacu jest kontynuatorem tradycji tego pierwszego muzeum. Koniecznie trzeba też przespacerować się po parku otaczającym pałac, w którym również znajdziemy kilka ciekawych obiektów.
    18.07.2020
    ------------------------
  • Kto lubi stare mury obronne, baszty czy bramy, koniecznie musi zajrzeć do Pyrzyc. To niewielkie zachodniopomorskie miasteczko może poszczycić się całkiem dobrze zachowanymi murami obronnymi wraz z kilkoma urokliwymi basztami i bramami.
    03.07.2020
    ------------------------
  • Dzisiaj pójdziemy tropem św. Jacka, zwanego czasem św. Jackiem z pierogami ;-) Ten sympatycznie kojarzący się święty pochodził z rodu Odrowążów, a w Chlewiskach koło Szydłowca do dzisiaj zachował się bardzo ładny pałac rodu Odrowążów z równie ładnym parkiem dookoła.
    16.05.2020
    ------------------------
  • W małym wielkopolskim miasteczku, w starym ewangelickim zborze, urządzono muzeum, które na pewno spodoba się każdemu. Bogaty zbiór starych wozów strażackich i przepięknych sikawek konnych wart jest wstąpienia do tego muzeum.
    A poza tym zobaczymy tam bardzo ciekawy zbiór sztandarów, motopomp czy starych hełmów strażackich.
    01.05.2020
    ------------------------
  • Każdy pewnie słyszał o naszym wielkim kronikarzu Wincentym Kadłubku. Pewnie mniej osób wie, że mistrz Wincenty był również biskupem krakowskim, a ostatnie lata życia spędził w celi klasztoru cystersów w Jędrzejowie.
    Jeżeli będziecie jechać drogą S7 od Kielc w kierunku Krakowa, to warto z niej zjechać do tego małego miasteczka. A tam oprócz Muzeum im. Przypkowskich trzeba koniecznie zajrzeć do archiopactwa i pięknego przyklasztornego kościoła.
    18.04.2020
    ------------------------
  • Wcale nie trzeba jechać do Wenecji, aby zobaczyć jedną z tamtejszych bazylik. Okazuje się, że niedaleko Gostynia, na niewielkim wzgórzu, stoi replika weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute.
    A wewnątrz pięknej bazyliki, kto chce, może pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
    13.04.2020
    ------------------------
  • W odbudowanym zamku Przemysła w Poznaniu, zwanym czasem złośliwie "zamkiem Gargamela", utworzono niezwykłe muzeum. Muzeum Sztuk Użytkowych, bo o nim mowa, prezentuje przepiękne przedmioty z całego świata.
    Ekspozycja naprawdę ucieszy nasze oczy, a ponadto zwiedzając muzeum wewnątrz zamku, nie widzimy jego zewnętrznej szpetoty ;-)
    04.04.2020
    ------------------------
  • Wspólna historia dwóch narodów, polskiego i żydowskiego, rozpoczęła się już ponad 1000 lat temu. Nie zawsze była to historia łatwa, ale na pewno warto ją poznać. Po to właśnie powstało Muzeum Historii Żydów Polskich, które w sposób niezwykle ciekawy i nowoczesny, stara się tę niezwykłą historię dwóch narodów zaprezentować. Punkt obowiązkowy na muzealnej mapie Polski.
    13.03.2020
    ------------------------
  • Zamek w Bobolicach, a w zasadzie jego "odbudowa", wciąż budzi wielkie kontrowersje. Ponieważ brak jakichkolwiek rysunków czy szkiców zamku, nie wiadomo jak on właściwie wyglądał. Obecny kształt zamku odtworzono na podstawie zachowanych, dość skąpych, ruin. Spór o to, czy należy zachowywać ruiny, czy odbudowywać będzie więc pewnie trwał jeszcze długo i pozostanie zapewne nierozstrzygnięty.
    28.02.2020
    ------------------------
  • Dworek w Żelazowej Woli to miejsce niezwykle ważne dla polskiej kultury, bowiem tam właśnie urodził się Fryderyk Chopin. Choć w Żelazowej Woli mieszkała krótko, dworek nierozerwalnie kojarzy się z naszym wielkim kompozytorem.
    Dworek jest urządzony niezwykle skromnie, za to pięknie prezentuje się otaczający go park leżący malowniczo nad rzeczką Utratą. Spacer po parku z muzyką Chopina w tle, to bardzo przyjemnie spędzony czas, choć niestety przeszkadzają czasem tłumy turystów, którzy nie zawsze potrafią się zachować, tak jak powinni...
    09.02.2020
    ------------------------
  • Skansen w Wolsztynie jest mały, ale bardzo ciekawy, bowiem wszystkie obiekty ustawiono tak, aby jak najwierniej oddawały kształt dawnej wielkopolskiej wsi. Oprócz tego skansen wciąż się rozwija, czyli jest szansa na kolejne ciekawe obiekty.
    29.01.2020
    ------------------------
  • Jeździmy po Szlaku Orlich Gniazd, jeździmy i wciąż nie możemy dotrzeć do wszystkich zamków. Nabudował król Kazimierz Wielki zamków i teraz jest problem ;-)
    Na szczęście po ostatniej wizycie na Jurze i odwiedzinach na zamku Bąkowiec w Morsku zostały już tylko cztery zamki :-)
    14.01.2020
    ------------------------
  • Jelenia Góra to miasto przepięknie położone, bowiem z każdej strony otaczają ją góry. To prawdziwy raj dla każdego miłośnika górskich wędrówek. A poza tym w mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli, w tym niesamowity Kościół Łaski, jeden z sześciu kościołów noszących to miano w Polsce.
    Dlatego Jelenia Góra jest miastem, w którym każdy na pewno znajdzie coś dla siebie :-)
    27.12.2019
    ------------------------
  • Wracamy dzisiaj na szlak łemkowskich cerkwi w Beskidzie Niskim do niewielkiej wioski Owczary. Zachowała się tam prawdziwa perełka budownictwa cerkiewnego, wpisana zresztą na listę UNESCO.
    Cerkiew Opieki Matki Bożej, bo o niej mowa, może m.in. poszczycić się zachowanym XVIII-wiecznym ikonostasem.
    30.11.2019
    ------------------------
  • Starym parowozom trudno się oprzeć, to oczywista oczywistość ;-) Dlatego koniecznie trzeba zajrzeć do Sochaczewa, gdzie zgromadzono największy zbiór taboru wąskotorowego w Europie. A do tego można też przejechać się starym pociągiem na dość długiej, bo 18 km trasie :-)
    23.11.2019
    ------------------------
  • Niepozorny pałacyk w Oblęgorku, będący zresztą połączeniem trzech różnych budynków, kryje wewnątrz całkiem ciekawe muzeum poświęcone naszemu wielkiemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi.
    Tylko on i Maria Konopnicka dostąpili zaszczytu i w podzięce od Narodu Polskiego otrzymali w darze majątki ziemskie.
    28.10.2019
    ------------------------
  • Jest takie miejsce, gdzie czas odmierzają zegary słoneczne. To niewielkie miasteczko Jędrzejów, gdzie mieści się Państwowe Muzeum im. Przypkowskich ze wspaniałą kolekcją zegarów słonecznych.
    Kolekcja Przypkowskich jest jedną z największych na świecie, więc niewątpliwie jest to miejsce z gatunku tych, które koniecznie trzeba zobaczyć :-)
    21.09.2019
    ------------------------
  • Niewiele zostało z zamku krzyżackiego w Przezmarku, jednak mimo wszystko warto zamkowe ruiny zobaczyć. Urokliwie położone nad jeziorem są dziś własnością prywatną i właśnie sam właściciel opowie nam o tym miejscu. A opowie nam bardzo ciekawie i oprowadzi po ocalałej wieży.
    01.09.2019
    ------------------------
  • Na przedmieściach Osiecznej, na niewielkim wzgórzu o wdzięcznej nazwie Szubienica, stoją trzy zabytkowe wiatraki koźlaki. To jedyne skupisko takich wiatraków w Polsce. Dwa wiatraki wchodzą w skład Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które warto zobaczyć w wolnej chwili.
    O historii tego miejsca, jak i o samym muzeum, opowie nam ciekawie i z pasją pan przewodnik. A po zwiedzaniu trzeba koniecznie spróbować pysznych domowych ciast w muzealnej kawiarence :-)
    24.08.2019
    ------------------------
  • Dzisiaj Krosno jest średniej wielkości miastem na Podkarpaciu, ale kiedyś było jednym z najważniejsych ośrosków miejskich na tym terenie. Nazywano je czasem "parvia Cracovia", bo chociaż było dużo mniejsze, niektórym przypominało Kraków.
    Warto i dzisiaj zajrzeć do Krosna, bo to miasto niezwykle ciekawe, z wieloma zabytkami i bardzo interesującymi muzeami.
    10.08.2019
    ------------------------
  • Dworki w darze od Narodu Polskiego otrzymało tylko dwoje artystów - Henryk Sienkiewicz i właśnie Maria Konoponicka. Dzisiaj dworek w Żarnowcu, przekazany z powrotem społeczeństwu przez córkę Konopnickiej, mieści sympatyczne, przytulne muzeum poświęcone naszej wielkiej poetce. Warto zboczyć w bok od głównej szosy, aby spędzić tam kilka godzin.
    06.07.2019
    ------------------------
  • Stary drewniany kościół w Sękowej malowali wybitni polscy malarze. Pięknie wkomponowany w otoczenie urzekł ich bowiem swoim wyglądem. Czy mieli rację? O tym najlepiej przekonać się samemu i odwiedzić Sękową i kościółek nazywany czasem perłą Beskidu Niskiego.
    01.06.2019
    ------------------------
  • Bieszczady - jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Tam się wraca i wraca... Tym razem była Wielka Rawka z Krzemieńcem, Bukowe Berdo, rezerwat "Sine Wiry" i Łopienka.
    Na więej nie pozwoliła pogoda, ale przecież znów tam kiedyś wrócimy :-)
    18.05.2019
    ------------------------
  • Położony jest w cieniu bardzo dobrze znanego zamku Książ, a przecież też jest wart zobaczenia. Jeszcze do niedawna pokutował pogląd, że są to nie mające historycznej wartości sztuczne ruiny. Teraz już wiadomo, że zamek jest bardzo stary. Jaki to zamek? Oczywiście chodzi o ruiny zamku Stary Książ w Wałbrzychu.
    18.04.2019
    ------------------------
  • Kolejny stary drewniany kościółek na szlaku. Kościółek stary, ale pięknie odnowiony i zadbany. To taki kościółek, w którym niebo jest jakby bliżej, nieważne czy wierzymy czy nie...
    16.03.2019
    ------------------------
  • Dzwon jaki jest każdy widzi ;-) A jak produkuje się dzwony? No właśnie, nie wiadomo. Rozwiązaniem są odwiedziny w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie koło Gliwic, gdzie dowiemy się jak wygląda ten bardzo interesujący proces.
    09.03.2019
    ------------------------
  • Na niewielkim szczycie w Górach Świętokrzyskich leży najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. Sanktuarium o pięknej, długiej i burzliwej historii szczyci się przepiękną Kaplicą Oleśnickich, w której od wieków przechowywane są niezwykłe relikwie - relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
    A po wizycie w sanktuarium można jeszcze pospacerować po niezwykle urokliwych Górach Świętokrzyskich, również najstarszych w Polsce.
    16.02.2019
    ------------------------
  • Byczyna to jedno z najstarszych miast w Polsce, a ponadto jest jednym z nielicznych, w których niemal w całości zachowały się dawne mury obronne. Zamknięta tymi murami Byczyna jest dziś uroczym miasteczkiem z licznymi zabytkami, które naprawdę warto zobaczyć.
    26.01.2019
    ------------------------
  • Kilka kilometrów w bok od głównej szosy leżą Chojnice, miasto chyba trochę zapomniane przez turystów. A przecież Chojnice mogą zaoferować kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.
    Mury obronne z basztami i bramami, ładny rynek z ratuszem czy bazylika na pewno są warte zobaczenia.
    02.12.2018
    ------------------------
  • W tych pięknych okolicznościach przyrody, czyli w czasie wciąż trwającej złotej polskiej jesieni, która w tym roku jest dla nas wyjątkowo łaskawa, warto wybrać się na spacer do parku, lasu, skansenu czy arboretum.
    Zapraszam zatem do arboretum w Wirtach niedaleko Starogardu Gdańskiego, które w listopadowym słońcu mieni się niezliczoną ilością kolorów :-)
    06.11.2018
    ------------------------
  • Dzisiaj pospacerujemy po mieście lwa, czyli Lwówku Śląskim. Lwówek to przede wszystkim przepiękny ratusz, a także zabytki sakralne i stare fortyfikacje miejskie.
    Na zakończeniu spaceru obowiązkowa wizyta w najstarszym browarze na ziemiach polskich, a później degustacja znakomitych lwóweckich piw ;-)
    27.10.2018
    ------------------------
  • To największa górska twierdza w Europie i już choćby dlatego warto ją odwiedzić. Do tego nie tylko największa, ale również niezdobyta. Myślę, że Twierdza Srebrna Góra, to obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika starych fortyfikacji.
    23.09.2018
    ------------------------
  • Zapraszam na ciąg dalszy wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd. Tym razem dwa zamki: pięknie odrestaurowane ruiny zamku Pilcza w Smoleniu i zaniedbane, ale tajemnicze i pełne uroku ruiny zamku w Mirowie :-)
    02.09.2018
    ------------------------
  • Czeskie zamki miały dużo historycznego szczęścia, bowiem bardzo często nie zostały zniszczone w burzliwych czasach i teraz możemy je podziwiać w pełnej krasie. Podobnie jest z zamkiem we Frydlandzie, małym miasteczku tuż obok polskiej granicy.
    22.08.2018
    ------------------------
  • Stare drzewa, stawy, alejki z niezliczonymi krzewami, pałac, a nawet piękne pawie. Co to takiego? To Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, piękne miejsce na spokojny spacer z ukochaną osobą z dala od zgiełku i wrzawy :-)
    05.08.2018
    ------------------------
  • Ile jest w Polsce takich małych miasteczek na końcu świata jak Trzcińsko-Zdrój, o których nikt z nas nie słyszał? Zapewne wiele, a bardzo szkoda, bo często w takich miasteczkach można spotkać prawdziwe perełki architektoniczne.
    I takie jest też Trzcińsko-Zdrój, małe senne miasteczko na Pojezierzu Myśliborskim ze znakomicie zachowanymi murami obronnymi z basztami i bramami. Trzcińsko-Zdrój, to takie prawdziwe stare miasteczko z dawnym klimatem, które koniecznie trzeba zobaczyć :-)
    29.07.2018
    ------------------------
  • Stara wieś w środku dużego miasta? Dlaczego nie, bowiem w samym centrum Torunia ulokowało się Muzeum Etnograficzne, którego cześcią jest niewielki, ale bardzo ciekawy park etnograficzny. Warto również obejrzeć stałą wystawę muzeum, która jest jedną z nowocześniejszych ekspozycji tego typu w Polsce.
    15.07.2018
    ------------------------
  • Spacerując wśród skał Skalnego Miasta w Adrszpachu trudno nie podziwiać natury, dzięki której powstały te niesamowite formacje skalne. A jest co podziwiać: Fotel Babci, Głowa Cukru, Kochankowie, Starosta i Starościna, to tylko kilka zadziwiających skał, które spotkamy na turystycznej trasie.
    Warto tu przyjechać, aby niespiesznie przespacerować się po trasie pełnej niezwykłych skał.
    01.07.2018
    ------------------------
  • Zamek Świny miał pecha, bo kiedy kilka kilometrów dalej wybudowano zamek w Bolkowie, stracił nie tylko na znaczeniu, ale utracił także status kasztelanii. W sumie źle nie trafił, bo został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków, którzy gospodarzyli tu przez kilka wieków.
    Zły los przypomniał o sobie po śmierci ostaniego przedstawiciela rodu rezydującego na zamku, a późniejsze wojny, pożary i huragany dopełniły dzieła zniszczenia.
    Dziś zamek jest już tylko ruiną, ale ruiną niezwykle malowniczą i tajemniczą :-)
    09.06.2018
    ------------------------
  • Rudawy Janowickie to wciąż góry mało znane, niezadeptane przez masy turystów. Dużo bardziej znane i odwiedzane są leżące tuż obok Karkonosze czy Góry Izerskie. Dzięki temu, idąc szlakiem, można rozkoszować się ciszą i podziwiać przyrodę.
    A uwierzcie, że jest co podziwiać - niesamowite kształty licznych formacji skalnych, ruiny zamków czy przepiękne widoki z Krzyżnej Góry, Sokolika czy Starościńskich Skał. I to wszystko na małym, zapomnianym zakątku Dolnego Śląska...
    02.06.2018
    ------------------------
  • W Rudawach Janowickich, górach mało znanych, możemy zobaczyć nie tylko piękne formacje skalne i podziwić wspaniałe widoki. Wśród skał ukryte są również przepiękne ruiny zamku Bolczów.
    To zamek, który trzeba koniecznie zobaczyć :-)
    19.05.2018
    ------------------------
  • Radiostacja w Gliwicach znana jest przede wszystkim jako miejsce tzw. prowokacji gliwickiej. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że licząca 111 m drewniana wieża radiostacji jest najwyższą zbudowaną w całości z drewna konstrukcją w Europie. A do budowy masztu nie użyto ani jednego gwoździa.
    09.05.2018
    ------------------------
  • Od wielu, wielu lat liczne rzesze pielgrzymów przybywały do pięknego sanktuarium w Świętej Lipce. Przyciągał ich słynny obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. I tak jest do dziś...
    Dodatkowym magnesem są przepiękne organy z ruchomymi elementami, a krótkie koncerty w ich wykonaniu są nie lada atrakcją świętolipskiego sanktuarium.
    13.04.2018
    ------------------------
  • Pamiętacie jak Wojtek chciał zostać strażakiem? Kiedyś taka bajka była... Nie każdemu było dane zostać strażakiem, choć wielu z nas o tym marzyło.
    Na osłodę pozostaje wizyta w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i spacer wśród bogatych zbiorów. A jest co oglądać...
    03.04.2018
    ------------------------

  • Bo cerkwie są piękne... Nie mogę się oprzeć tym starym, drewnianym budowlom. Tym razem pojedziemy zimowym szlakiem po kilku cerkwiach doliny Sanu. A zimą dotrzeć do niektórych cerkwi wcale nie jest tak prosto, bo kilka z nich, jak ta w Uluczu, leżą na prawdziwym końcu świata... 20.03.2018
    ------------------------

  • Kościół Narodzenia NMP w Średniej Wsi jest najstarszą katolicką świątynią w Bieszczadach. Od samego powstania, poza krótkim okresem kiedy służył protestantom, był kościołem katolickim i już to odróżnia go od wielu innych świątyni w Bieszczadach.
    A poza tym jest naprawdę ładny i już choćby dlatego podczas podróży nad Jezioro Solińskie warto zatrzymać się w Średniej Wsi.
    06.03.2018
    ------------------------
  • Skąd się bierze woda? Dzieci odpowiedzą pewnie że z kranu ;-) W sumie prawda, jednak woda płynie do nas z właśnie z takich stacji wodociągowych, jak ta w Karchowicach.
    Stacja w Karchowicach jest niezwykła, bowiem oprócz nowoczesnych pomp elektrycznych zachowały się stare pompy parowe. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zabytkowe pompy, wciąż w nienagannym stanie, może obejrzeć dziś każdy. Stare pompy robią wrażenie swoją wielkością i w sumie wyglądają jakoś tak przyjemniej, niż nowoczesne, jakby bezduszne, pompy elektryczne...
    23.02.2018
    ------------------------
  • W samym sercu Górnego Śląska, w miejscu gdzie kiedyś szumiała Puszcza Pszczyńska, znajduje się piękna oaza ciszy i spokoju.
    Nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego stoi dawny pałacyk (zameczek) myśliwski Hochbergów. Dziś gości hotel i restaurację, ale można go zwiedzić i odpocząć chwilę w cieniu starych drzew.
    04.02.2018
    ------------------------
  • Kto by się spodziewał, że niepozorna wieża w Siedlęcinie kryje tak niezwykłe malowidła. A jednak w dawnej Wieży Książęcej znajduje się cykl polichromii z XIV wieku, który przedstawia historię sir Lancelota, rycerza legendarnego Okrągłego Stołu.
    Malowidła w Siedlęcinie są niepowtarzalne, są jedynymi takimi na całym świecie.
    27.01.2018
    ------------------------
  • Historia warzenia piwa liczy już sobie kilka tysięcy lat, ale ilu z nas wie, jak dokładnie produkuje się ten złocisty napój? No właśnie...
    I dlatego warto zajrzeć do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, gdzie poznamy tajniki produkcji piwa. Poznamy też historię słynnego tyskiego browaru, przespacerujemy się po jego zabytkowej części i zobaczymy nowoczesną linię rozlewniczą piwa. Zapewniam, że robi wrażenie :-)
    13.01.2018
    ------------------------
  • Kolejna latarnia morska na polskim wybrzeżu. Tym razem w maleńkiej wsi Gąski, do której nawet trudno dojechać. Wszelkie niedogodności wynagrodzi nam jednak sama latarnia, która nie tylko jest ładna, ale zapewni również piękną panoramę z platformy widokowej.
    31.12.2017
    ------------------------
  • Księstwo Siewierskie przez kilka wieków było autonomicznym tworem politycznym niezależnym od Rzeczpospolitej. Dziś po księstwie pozostała jego najważniejsza siedziba - zamek biskupów krakowskich, którzy jednocześnie posiadali świecki tytuł książąt siewierskich.
    Zamek jest w trwałej ruinie, jednak jest zadbany i coraz piękniejszy, więc na pewno warto wyskoczyć na chwilę do Siewierza do dawnej biskupiej siedziby.
    15.12.2017
    ------------------------
  • Starej kolegiacie w Tumie nie dał rady czas, obce wojska, a nawet diabeł Boruta, który próbował przeszkodzić w jej budowie ;-) Przepiękna romańska budowla wciąż zachwyca i jej zwiedzanie jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w okolicach Łęczycy.
    A diabeł Boruta? Po nim na wieży kolegiaty pozostały tylko ślady pazurów. Legenda każe koniecznie je dotknąć i pomyśleć życzenie, które na pewno się spełni. Cóż, nie zaszkodzi spróbować ;-)
    26.11.2017
    ------------------------
  • Dawne Księstwo Opolsko-Raciborskie to miejsce gdzie mieszały sie wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Piastowie, Przemyślidzi, Habsburgowie i w końcu Prusacy wywierali wpływ na kształt tego miejsca.
    Dzisiaj Racibórz, jedna z historycznych stolic na Górnym Śląsku, ze względu na burzliwą historię, wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Wciąż jednak pozostały warte uwagi zabytki z pięknie odnowionym zamkiem Piastów Sląskich na czele.
    09.11.2017
    ------------------------
  • Ten maleńki, niezwykły kościółek, wpisany na listę UNESCO, ma niezwykłą cechę: został zbudowany bez użycia choćby jednego gwoździa. A mimo to, dzięki Bogu, wciąż zachwyca swoim pięknem.
    Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, bo o nim mowa, zagrał nawet w filmie. Przed jego ołtarzem ślub wziął słynny zbójnik Janosik i jego ukochana Maryna :-)
    28.10.2017
    ------------------------
  • Obok małego, drewnianego kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Jerzego w Miasteczku Śląskim stoi duży, murowany kościół z początku XX wieku. Jednak to nie on zwraca uwagę, tylko stary kościółek, prawdziwa perełka drewnianej architektury.
    Uwielbiam takie świątynie, bo tylko w nich czuje się atmosferę prawdziwego spotkania z Bogiem. Obojętnie czy ktoś wierzy, czy nie...
    15.10.2017
    ------------------------
  • Na dziedzińcu zamku w Toszku, na starej studni, przycupnęła sobie kaczka. To nie przypadek, z zamkiem jest bowiem związana legenda o złotej kaczce ukrytej gdzieś w podziemiach przez hrabinę von Gaschin podczas wielkiego pożaru zamku.
    Skarbu do dziś nie odnaleziono, więc może warto pojechać do Toszku i odwiedzić stare zamczysko. Kto wie, może to właśnie nam się poszczęści... ;-)
    28.09.2017
    ------------------------
  • Jeżdżąc po Polsce wciąż napotykamy zamki, które powstały dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Cóż, jak powiadają, Kazimierz wielkim królem był ;-)
    Zamek w Będzinie również zawdzięcza powstanie królowi Kazimierzowi, a jego piękna bryła wciąż wznosi się dumnie nad leżącym u jego stóp miastem.
    15.09.2017
    ------------------------
  • Średzka Kolej Powiatowa omal nie podzieliła losu wielu innych kolejek wąskotorowych w Polsce. Los był jednak łaskawy i dziś stare wagoniki średzkiej kolejki wciąż kursują na kilkunastokilometrowym odcinku ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla.
    Dzięki ludziom dobrej woli, tak jak dawniej, parowóz i wagoniki ciągle skrzypią, trzeszczą i sprawiają radość podczas przejażdżaki :-)
    03.09.2017
    ------------------------
  • Ciemne korytarze pełne różnego rodzaju dziwnego sprzętu, wszechobecny kurz i pył i ta świadomość, że nad głową kilkaset metrów skał. To kopalnia węgla kamiennego... Kilkukilometrowy spacer ciemnymi korytarzami kopalni "Guido" w Zabrzu zrobi wrażenie chyba na każdym...
    19.08.2017
    ------------------------
  • Książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau nie mógł wiedzieć, że przepływająca przez środek jego posiadłości Nysa Łużycka będzie kiedyś stanowić granicę między Polską a Niemcami. Ze względów politycznych przez całe dziesięciolecia podzielony granicą park popadał w zapomnienie, a dostęp do strony niemieckiej był bardzo utrudniony.
    Na szczęście te czasy już minęły i dziś pięknie odrestaurowany i zadbany Park Mużakowski wraz z zamkami po stronie niemieckiej przyciąga rzesze turystów z obu stron granicy.
    A po spacerze warto odpocząć w kawiarni w zamkowym folwarku i spróbować bardzo dobrych niemieckich lodów ;-)
    29.07.2017
    ------------------------
  • Szlak Orlich Gniazd - ciąg warownych zamków wzniesionych przez króla Kazimiera Wielkiego dla ochrony granic Królestwa Polskiego przed najazdami od strony Śląska. Dziś większość z nich jest w ruinie, ale i tak potrafią oczarować swoim majestatem i pięknością.
    Dziś kolejny z nich - zamek w Rabsztynie :-)
    08.07.2017
    ------------------------
  • Ze świętym Walentym, powszechnie uważanym za patrona zakochanych, najczęściej kojarzone jest Chełmno, miasto zakochanych, gdzie w kościele farnym Wniebowzięcia NMP, znajdują się relikwie świętego.
    Nie jest to jednak jedyne miejsce w Polsce z relikwiami świętego. Kolejne relikwie możemy też znaleźć w małym miasteczku Bieruń, w starym, drewnianym kościółku zwanym przez mieszkańców pieszczotliwie "Walencikiem" :-)
    Zapraszam więc do Bierunia, nie tylko zakochanych oczywiście, bo urocze miasteczko ma też inne zabytki i warto tam zajrzeć choć na chwilę.
    24.06.2017
    ------------------------
  • Zgrzyt wagonów na zakrętach, skrzypiące hamulce, kołyszące się wagoniki, sapanie parowozu lub gwizd lokomotywy spalinowej... Każdy miłośnik starej wąskotorowej kolei uwielbia takie odgłosy :-)
    W Polsce ocalało już tak niewiele wąskotorowych kolejek, na szczęście wciąż są takie miejsca jak Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Dbajmy o nie, aby również następne pokolenia mogły usłyszeć zgrzyt starych wagoników na zakrętach...
    28.05.2017
    ------------------------
  • Kopalniane chodniki mają to coś... Kiedy przemierzamy stare, ciemne korytarze kopalni możemy spróbować wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądała praca w takich miejscach.
    Wąskie, niskie korytarze kopalni srebra na pewno nie były najlepszym miejscem do pracy. Jednak spora zawartość srebra w tutejszych skałach spowodowała, że wydobycie trwało kilkaset lat. Dziś, dzięki trasie turystycznej leżącej 40 m w głąb ziemi, my także możemy przemierzyć skalne korytarze starej kopalni srebra...
    14.05.2017
    ------------------------
  • Szlak Polichromii Brzeskich wciąż jest bardzo słabo znany wśród turystów. I wielka szkoda, piękne freski w kościołach na szlaku robią niesamowite wrażenie. Jednym z takich kościołów jest sanktuarium w Małujowicach, którego wszystkie ściany pokryte są wspaniale odnowionymi malowidłami.
    A jeśli dobrze się przyjrzeć, to można tam dostrzec brodatą i rogatą postać trzymającą w rękach kamienne kaplice. Czyżby to był Mojżesz?
    02.05.2017
    ------------------------
  • Może i jestem nieco na bakier z Bogiem, ale kiedy wchodzę do starych, drewnianych kościołów, nawet takiemu grzesznikowi jak ja, udziela się atmosfera takiego miejsca. W takich kościołach człowiek czuje się dużo bliżej nieba niż w monumentalnych bazylikach, o nowoczesnych świątyniach już nawet nie wspominając.
    W drewnianych, wiekowych kościółkach czuje się to coś... Obecność kogoś? Nie wiem co to jest... Może Dobre Anioły? I Wy również zajrzyjcie do starego kościółka w Bliznem.
    14.04.2017
    ------------------------
  • Niewiele jest takich obiektów w Polsce, jak warowny klasztor w Zagórzu. Dziś w ruinie, jednak łatwo wyobrazić sobie jego wielkość i piękno, zwłaszcza wchodząc do ruin dawnego kościoła.
    Koniecznie trzeba też wdrapać się na niedawno udostępnioną wieżę, aby pooglądać wspaniałe widoki na okoliczne góry i dolinę Osławy.
    22.03.2017
    ------------------------
  • Ten skansen powstał właściwie przez przypadek. Podczas prac archeologicznych odkryto bardzo stare cmentarzysko i powstał pomysł stworzenia w tym miejscu rezerwatu. Później plany poszerzono o ekspozycję etnograficzną i tak dziś możemy odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.
    Skansen jest mały, ale to wcale nie oznacza, że mało ciekawy. Zapraszam do Osieku nad Notecią, skansenu prezentującego obiekty z Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.
    04.03.2017
    ------------------------
  • Kolejny raz zapraszam na szlak pięknych, bieszczadzkich cerkwi. Tym razem cerkwie zaprezentują się w swojej innej, zimowej odsłonie :-)
    19.02.2017
    ------------------------
  • Wleński Gródek czy Legnica? O to, który zamek jest najstarszy w Polsce wciąż spierają się historycy i najbardziej zagorzali pasjonaci i lokalni patrioci.
    Zostawmy im te spory, a my po prostu zajrzyjmy w tajemnicze ruiny zamku Wleński Gródek. A z zamkowej baszty popatrzmy na przepiękną panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich i leżący w dole senny, ale urokliwy Wleń :-)
    05.02.2017
    ------------------------
  • Chociaż zewsząd jesteśmy otoczeni przez wyroby wykonane ze stali, mało kto z nas zastanawia się, jak zostały one wykonane. Po wizycie w Chlewiskach będziemy przynajmniej wiedzieli, jak wytapiano żelazo ponad 100 lat temu. Fani starych samochodów i motocykli również znajdą tam coś dla siebie, bowiem w muzeum poświęcona im jest ciekawa ekspozycja.
    22.01.2017
    ------------------------
  • Miasta na pograniczach mają zawsze bogatą, a często i tragiczną, historię. Przez takie położenie często przechodziły z rąk do rąk, a dzięki mieszance różnych nacji, kultur i wyznań mają najczęściej wiele różnorodnych zabytków.
    Nie inaczej jest z Jarosławiem, miastem gdzie mieszała się kultura polska, ruska i żydowska. Zapraszam wszystkich na wycieczkę do tego ciekawego miasta :-)
    07.01.2017
    ------------------------
  • Nieopodal monumentalnych ruin zamku w Odrzykoniu, o którym w swojej najsłynniejszej komedii pisał Aleksander Fredro, znajduje się niewielki rezerwat przyrody o nazwie Prządki, którego atrakcją są skałki o różnych, niesamowitych kształtach.
    Koniecznie trzeba przespacerować się ścieżkami rezerwatu, aby zobaczyć co bezlitosny czas potrafi zrobić z, wydawałoby się, twardymi skałami...
    17.12.2016
    ------------------------
  • W 1854 roku trzech dżentelmanów: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrenck uruchomiło w małej wsi Bóbrka nieopodal Krosna pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez ropy i jej pochodnych. I pomyśleć, że to wszystko dzięki trzem naszym rodakom.
    I tylko żal, że Polska nie została "drugim Kuwejtem"... ;-)
    19.11.2016
    ------------------------
  • Pewnie niektórzy znają legendę o trzech braciach:Lechu, Czechu i Rusie, którzy przed wiekami dotarli w okolice dzisiejszego Rogalina i tam zasadzili trzy dęby noszące dziś ich imiona. Pewnie to tylko legenda, faktem jest jednak, że w parku krajobrazowym leżącym obok pałacu w Rogalinie rosną dziś nie tylko te trzy słynne, ale i kilkaset innych pięknych i dostojnych dębów.
    Oczywiście Rogalin, to przede wszystkim wspaniały, pieczołowicie odrestaurowany pałac Raczyńskich. A oprócz pałacu także powozownia, galeria obrazów czy Gabinet Londyński Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Bernarda Raczyńskiego.
    Warto tu zajrzeć :-)
    29.10.2016
    ------------------------
  • Oszałamiająca prędkość, 20-30 km/h ;-), zgrzyt starych wagoników na zakrętach, piękne widoki na latarnię morską - tak wygląda przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie Trzęsacz-Pogorzelica.
    Gryficka wąskotorówka miała wiele szczęścia, nie została zniszczona tak jak wiele innych na Pomorzu Zachodnim. Dzięki temu cieszy dziś oko wszystkich miłośników starych kolejek. A po przejeździe wąskimi torami zajrzyjmy do Gryfic, do Muzeum Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
    02.10.2016
    ------------------------
  • Z dala od głównych dróg, w sercu Kaszub, przycupnął skromnie stary, drewniany dworek. Dworek nie byle jaki, bo właśnie tu urodził się Józef Wybicki, twórca słów naszego hymnu narodowego, Mazurka Dąbrowskiego.
    Dzisiaj w starym dworku mieści się jedyne na świecie Muzeum Hymnu. Powinni tu zajrzeć wszyscy, zwłaszcza ci, dla których Mazurek Dąbrowskiego to najpiękniejszy hymn na świecie i którzy wciąż się wzruszają, słysząc starą pieśń Legionów we Włoszech...
    14.09.2016
    ------------------------
  • Któż z nas nie czytał "Zemsty" Aleksandra Fredry. Jednak chyba nie każdy wie, że opisana na kartach książki historia wydarzyła się naprawdę. Wieloletni spór sądowy dwóch właścicieli jednego zamku najwyraźniej spodobał się Fredrze i tak powstała jego najsłynniejsza komedia.
    Dziś zamek Kamieniec w Odrzykoniu jest już tylko ruiną, ale jego, położone na wzgórzu, monumentalne mury wciąż robią wrażenie na odwiedzających. No i zachował się słynny mur, o który toczyła się walka między zawziętymi sąsiadami ;-)
    23.08.2016
    ------------------------
  • Uwielbiam stare cerkwie - są piękne :-) Ich niepowtarzalnego kształtu nie sposób pomylić z innymi świątyniami. Ciche, spokojne wnętrza cerkwi zachęcają, aby pozostać w nich na dłużej, a stare nagrobki na przycerkiewnych cmentarzach, z zatartymi napisami pisanymi cyrylicą, powodują, że człowiek jakby niechcący zaczyna zastanawiać się nad ludzkim losem...
    Zapraszam w Bieszczady, do przepięknej krainy pełnej starych, drewnianych cerkwi...
    06.08.2016
    ------------------------
  • Podobno w tej niezwykłej krainie można spotkać Anioły. Anioły o zielonych skrzydłach :-) Mnie się co prawda nie udało, ale ta kraina jest tak niezwykła i piękna, że na pewno Anioły tu mieszkają...
    Do tej pory byłem zauroczony Tatrami i Pieninami, teraz doszły jeszcze Bieszczady. I nieważne czy Dobre Anioły tu mieszkają czy nie i tak warto tu zajrzeć. A później już tylko wracać i wracać... 17.07.2016
    ------------------------
  • Przy bardzo ruchliwej i wiecznie zatłoczonej drodze krajowej nr 7, między Radomiem i Skarżyskiem-Kamienną, leży małe, niewielkie miasteczko - Szydłowiec. Miasteczko o bardzo bogatej historii, niegdyś ważne i bogate, dziś spokojne i jakby nieco zapomniane...
    Warto zwolnić i skręcić z ruchliwej szosy, aby zwiedzić to, co zostało z najlepszych lat Szydłowca. A jest co zwiedzać :-)
    12.06.2016
    ------------------------
  • Ten zamek jest, obok Wawelu i zamku w Baranowie Sandomierskim, najcenniejszym zabytkiem architektury obronno-rezydencjonalnej okresu renesansu w naszym kraju.
    Nie zachowało się niestety wyposażenie zamkowych wnętrz, jednak sama architektura i przepiękne dekoracje zamkowych murów, na pewno na każdym zrobi duże wrażenie.
    Kto jeszcze nie był, niech już więc dalej nie zwleka i czym prędzej jedzie do Krasiczyna :-)
    03.06.2016
    ------------------------
  • Tuż za rogatkami Przemyśla znajduje się przepiękna oaza zieleni i spokoju, czyli arboretum w Bolestraszycach. Kilkanaście hektarów parku, które pozwalają nie tylko wypocząć, ale również na kilka chwil zapomnieć o zgiełku naszego lekko zwariowanego świata.
    Zanurzmy się więc w zielony, spokojny świat...
    17.05.2016
    ------------------------
  • Zamkiem w Świdwinie władali margrabowie brandenburscy, krzyżacy, joannici, w końcu przeszedł na własność państwa pruskiego. Wszyscy, przebudowywując zamek, zostawili w nim coś po sobie. Dziś, szczęśliwie ocalony podczas II wojny światowej i odbudowany po pożarze w latach 50-tych XX wieku, jest prawdziwą ozdobą Świdwina.
    Co drugi rok odbywa się się tu ciekawa impreza - Bitwa o Krowę, czyli turniej mieszkańców miast Świdwina i Białogardu rozgrywany na pamiątkę wydarzeń z 1469 roku ;-)
    24.04.2016
    ------------------------
  • Na skraju zamkowego parku stoi sobie ławeczka, na której przycupnęła starsza pani. Zasłuchana w szum strumyka przepływającego przez park pewnie wspomina swoje niezwykłe życie w dużej mierze związane właśnie z tym miejscem.
    Starsza pani to księżna Maria Krystyna Habsburg, która po latach wygnania mogła wreszcie wrócić w swoje rodzinne strony i zamieszkać w skromnym mieszkaniu w dawnym pałacu Habsburgów. Skromna księżna, otoczona szacunkiem mieszkańców Żywca, zmarła w 2012 roku. Została uhonorowana pomnikiem-ławeczką na skraju zamkowego parku, a miasto Żywiec przyznało jej jeszcze za życia tytuł honorowej obywatelki. Pod oknami mieszkania księżnej wciąż ktoś zostawia świeże kwiaty...
    Zapraszam do Żywca, do zamku polskich Habsburgów :-)
    09.04.2016
    ------------------------
  • Zapraszam na dalszy ciąg spaceru śladami wielkich mistrzów i komturów, czyli do zamku krzyżackiego do miejscowości Zamek Bierzgłowski. Ukryty nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych, w małej, sennej wsi w województwie kujawsko-pomorskim, pozostaje w cieniu swego ważniejszego towarzysza, zamku w Toruniu.
    Właśnie dlatego warto tu zajrzeć i w spokoju, bez tłumów, poprzechadzać się po jego zakamarkach :-)
    26.03.2016
    ------------------------
  • Nad spokojnymi wodami Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się mury aż dwóch starych zamczysk, które kiedyś strzegły biegnącej wzdłuż Dunajca granicy między Rzeczpospolitą a Węgrami.
    W Niedzicy wznosi się zbudowany przez Węgrów zamek zwany Dunajec, po drugiej stronie jeziora zerka na niego polski zamek królewski w Czorsztynie.
    Dziś odwiedzimy ten drugi, wzniesiony przez króla, który zostawił Polskę murowaną, czyli Kazimierza Wielkiego :-)
    19.03.2016
    ------------------------
  • Czerwony Klasztor to jedna z atrakcji turystycznych w Pieninach. Choć leży po drugiej stronie granicy, na Słowacji, dotarcie do niego nie stanowi żadnego problemu.
    A dotrzeć tam warto nie tylko dlatego, żeby zajrzeć za klasztorny mur i spróbować sobie wyobrazić, jak wyglądało życie zakonników z dwóch zakonów o surowych regułach, którzy niegdyś tu zamieszkiwali. Warto tu zajrzeć również dlatego, żeby zobaczyć przepiękny widok Trzech Koron z klasztornego dziedzińca :-)
    23.02.2016
    ------------------------
  • Prusacy wiedzieli, jak budować twierdze... Dziś ta twierdza jest co prawda nieco zapomniana i zniszczona, jednak dla wielbicieli budowli militarnych, to obowiązkowy punkt do zobaczenia.
    Dlatego, jeżeli będziecie przypadkiem na Mazurach, a konkretnie w okolicach Giżycka, nie zapomnijcie również o wizycie w starej, pruskiej twierdzy, która na cześć pewnego generała nazwaną została Twierdzą Boyen...
    12.02.2016
    ------------------------
  • Każdy, kto jedzie drogą nr 216 z Redy do Helu, mija miejsce o ciekawej nazwie - Kaczy Winkiel. Z punktu widokowego na parkingu na Kaczym Winklu możemy zobaczyć wody Zatoki Puckiej, Półwysep Helski i panoramę Pucka z molem i potężną bryłą kościoła farnego.
    A kiedy już odpoczniemy i przestaniemy podziwiać widoki należy koniecznie zawrócić i odwiedzić Puck, małe miasteczko o bogatej historii...
    31.01.2016
    ------------------------
  • Reksio oraz Bolek i Lolek, to dla wielu z nas jedno z najpiękniejszych wspomnień dzieciństwa. Postacie z tych kreskówek, które powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, cieszyły przez długie lata wiele pokoleń dzieci. Pewnie nie wszyscy jednak wiedzą, że zarówno Reksio, jak i para niesfornych urwisów, ma w tym mieście własne pomniki :-)
    Dlatego wszyscy, którzy odwiedzą Bielsko-Białą, po zwiedzeniu zabytków miasta niech koniecznie pójdą na spotkanie z sympatycznymi bohaterami swojego dzieciństwa ;-)
    10.01.2016
    ------------------------
  • Nie jest to ani największy ani najciekawszy zamek w Polsce. Jednak każdy zamek zbudowany kiedyś przez państwo krzyżackie wart jest zobaczenia, choćby ze względu na bogatą, wielowiekową historię.
    Dlatego jeżeli będziemy na Warmii i Mazurach wpadnijmy na chwilę również do Ostródy. A po odwiedzeniu zamku możemy jeszcze popłynąć stąd przez niesamowity Kanał Ostródzko-Elbląski :-)
    14.12.2015
    ------------------------
  • Wybrzeże Bałtyku, zwłaszcza w sezonie, bywa bardzo zatłoczone i hałaśliwe. Są jednak takie miejsca, gdzie turystów jest bardzo mało lub nie ma prawie wcale. Jednym z takich miejsc są okolice Czołpina leżące na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
    Tu, na wysokiej wydmie, stoi jedna z najładniejszych latarni na polskim wybrzeżu. Nie jest łatwo tam dotrzeć, ale wszelkie trudy wynagrodzi nam widok z wieży latarni :-)
    22.11.2015
    ------------------------
  • "Mały Wawel" to brzmi dumnie :-) Tak nazywany bywa czasem zamek Suskich, który ze względu na krużganki jest nieco podobny do zamku królewskiego na Wawelu. Wyposażenie zamku, podobnie jak wielu innych w Polsce, zostało rozgrabione podczas wojny, ale warto jednak zobaczyć sam zamek i otaczający go park.
    Zapraszam zatem do małego miasteczka w Małopolsce, na zamek Suskich w Suchej Beskidzkiej, gdzie czasem można podobno spotkać spacerującą wieczorami po krużgankach Czarną Panią, dawną właścicielkę zamku... ;-)
    09.11.2015
    ------------------------
  • Prawie każdy kto jechał nad morze, do Ustki, przejeżdżał prawdopodobnie przez Słupsk. A ilu turystów tam się zatrzymało? Pewnie niewielu, a szkoda... Bo Słupsk jest nie tylko bardzo starym miastem, o bogatej historii, ale posiada również wiele ciekawych zabytków.
    Dlatego zapraszam dziś tych wszystkich, którzy tylko przemknęli przez Słupsk w drodze nad morze, do spędzenia kilku godzin w tym pięknym mieście :-)
    18.10.2015
    ------------------------
  • Lubię skanseny... Lubię ciszę i spokój podczas spaceru ścieżkami skansenów. Lubię stare domy i to coś, trudne do nazwania, coś co można chyba nazwać "duszą" domu. To coś, czego nie mają "wszystkomające" nowoczesne domy i mieszkania...
    Zapraszam do Tokarni, nieopodal królewskiego zamku w Chęcinach, na spokojny spacer ścieżkami Parku Etnograficznego, który wchodzi w skład Muzeum Wsi Kieleckiej.
    24.09.2015
    ------------------------
  • Stargard - klejnot Pomorza... Tak możemy przeczytać na internetowej stronie miasta i trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to hasło na wyrost.
    Mimo dość dużych zniszczeń wojennych wciąż zachowało się tu sporo zabytków, które doceniono również w Europie i umieszczono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
    Mnie zabytkowy Stargard bardzo się spodobał, a czy zasługuje na miano pomorskiego klejnotu? Przyjedźcie i przekonajcie się sami...
    02.09.2015
    ------------------------
  • Lanckorona... Miasteczko, gdzie czas zatrzymał się 100 lat temu. Miasteczko, o którym Marek Grechuta śpiewał, że to miejsce to "osłona od spiekoty i od deszczu, od tupotu szybkich spraw".
    Chyba każdemu potrzebne jest czasem takie miejsce, które ochroni nas od nieznośnego tupotu szybkich spraw, więc pojedźmy wówczas do Lanckorony...
    11.08.2015
    ------------------------
  • Nie ma już narodu słowińskiego, który zamieszkiwał kiedyś ziemie nad jeziorem Łebsko. Nie ma już ludzi, którzy potrafią mówić w tym języku... Na szczęście byli ludzie, którzy postanowili ocalić choć część spuścizny po Słowińcach i dzięki ich staraniom powstał skansen w dawnej słowińskiej wsi Kluki.
    Zapraszam dziś do Muzeum Wsi Słowińskiej, niezwykłego skansenu poświęconego narodowi, który jeszcze całkiem niedawno żył nad jeziorami Łebsko i Gardno...
    02.08.2015
    ------------------------
  • Oravský hrad, wzniesiony na wysokiej skale, nad brzegiem rzeki Orawy, robi niesamowite wrażenie. Wydaje się, że zawieszony wysoko zamek kpi sobie z powszechnie znanych praw fizyki. Zamek jest również związany z naszym krajem, gdyż w swojej wielowiekowej historii ma liczne polskie epizody, a jeden z jego właścicieli, Jan z Dębowca znacznie go rozbudował.
    Koniecznie trzeba odwiedzić naszych sąsiadów, Słowaków, aby zwiedzić Oravský hrad, zamek, który sięga nieba...
    24.07.2015
    ------------------------
  • Bardzo dawno temu i do tego za siedmioma górami, nad małym źródełkiem, spotkali się trzej bracia. Bracia nie byle jacy, bo z królewskiego rodu pochodzili. Spotkali się po długiej rozłące, więc bardzo się ze spotkania ucieszyli. Ucieszyli się tak bardzo, że postanowili w tym miejscu założyć gród. Jak postanowili, tak zrobili, a miasto nazwali Cieszynem.
    Zapraszam dziś na spacer śladami trzech braci: Bolka, Leszka i Cieszka, do starego grodu nad Olzą...
    27.06.2015
    ------------------------
  • Góry są najpiękniejsze na świecie... Każde góry są inne, ale każde są najpiękniejsze, te największe i te całkiem małe :-) Dlatego dziś przespacerujmy się po kolejnych górach, niezbyt wielkich, ale jak zawsze pięknych.
    Zapraszam na górskie szlaki Beskidu Śląskiego :-)
    10.06.2015
    ------------------------
  • Zamek w Pszczynie to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych rezydencji książęcych w Polsce. Zamek szczęśliwie przetrwał wszelkie wojenne zawieruchy i co najważniejsze, zachowało się prawie w całości jego oryginalne wyposażenie. W Polsce, która poniosła olbrzymie straty materialne w wyniku wielu wojen, jest to przypadek bardzo rzadki.
    Tym bardziej trzeba przyjechać do Pszczyny, aby zobaczyć zamek Hochbergów i odpocząć w cieniu drzew pięknego, zamkowego parku :-)
    31.05.2015
    ------------------------
  • To najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych w Europie. Wśród latarni zbudowanych z cegły jest już najwyższa na całym świecie. Mowa, rzecz jasna, o latarni w Świnoujściu :-)
    Choć na szczyt latarni prowadzi wiele schodków, trud wspinania wynagrodzi nam przepiękny widok m.in. na Stawę Młyny, oba falochrony i na rzekę Świnę.
    19.04.2015
    ------------------------
  • Kiedy Fryderyk hrabia Skórzewski zobaczył kupione przez swojego ojca ziemie, był nimi tak zachwycony, że postanowił w tym "sercu lubym ustroniu" wybudować pałac. Jak postanowił, tak zrobił i dzięki temu możemy dziś podziwiać wspaniałą budowlę otoczoną starym parkiem krajobrazowym.
    Od słów hrabiego miejsce to zwane jest dziś Lubostroniem i choć obecnie trudno jest nazwać je ustronnym, to każdy kto je odwiedzi na pewno spędzi kilka miłych godzin zwiedzając piękny pałac i otaczający go park.
    29.03.2015
    ------------------------
  • Zespół grudziądzkich spichrzów obronnych stanowi unikatowy zabytek w skali naszego kraju. Położony na wysokiej wiślanej skarpie prezentuje się pięknie zwłaszcza od strony Wisły. Warto przejechać na jej drugi brzeg, gdzie zorganizowano nawet specjalny punkt widokowy, skąd możemy podziwiać nie tylko spichrze, ale i odbudowaną pod koniec 2014 roku, zamkową wieżę zwaną Klimkiem.
    Zapraszam do Grudziądza, gdzie oprócz spichrzów i zamkowej wieży, możemy także zobaczyć wiele innych, cennych zabytków.
    21.02.2015
    ------------------------
  • Z wysokiego wzgórza spoglądają na okolice dostojne ruiny olbrzymiego zamku. Zamek nie został nigdy zdobyty w bezpośrednim szturmie, przegrał za to w starciu z żywiołem i czasem. Z zamkowych murów i wieży roztacza się przepiękny widok na Spisz, a w oddali majaczą szczyty Tatr.
    Dziś zachęcam na małą wyprawę za naszą południową granicę, do naszych sąsiadów Słowaków i odwiedzenia ruin Spisskiego hradu, jednego z największych zamków środkowej Europy.
    27.01.2015
    ------------------------
  • W niewielkim parku, tuż obok ruchliwej drogi, stoi niewielki, drewniany dworek. Ściany zabytkowego dworu skrywają świat, jakiego już dawno nie ma - świat przepięknych mebli, uroczych bibelotów, świat, w którym czas płynął jakby wolniej...
    Zapraszam do małej miejscowości Koszuty, do starego dworku, w którym odpoczniemy od hałasu i zgiełku naszego współczesnego świata.
    03.01.2015
    ------------------------
  • Łagów słynie przede wszystkim ze starego zamku Joannitów i odbywającego się tam corocznie najstarszego polskiego festiwalu filmowego. Łagów bywa też czasem nazywany perłą Ziemi Lubuskiej i zapewniam, że w pełni na tę nazwę zasługuje. To malutkie miasteczko jest przepięknie położone na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami, otoczone lasami, które zwłaszcza jesienią mienią się wszystkimi kolorami tęczy.
    A widok z zamkowej wieży, gwarantuję, zachwyci każdego, kto podejmie trud wdrapania się po wielu kamiennych schodkach...
    11.12.2014
    ------------------------
  • Bardzo lubię romańskie zabytki - surowe, kamienne mury, mroczne wnętrza, które przez wieki widziały wiele fascynujących historii... Romańskie zabytki świadczą też o wielowiekowej historii państwa polskiego zawsze związanego z historią Europy.
    Pasjonatów takich zabytków zapraszam dziś do Strzelna, gdzie na niewielkim wzgórzu stoją dwie wspaniałe budowle: rotunda św. Prokopa i kościół św. Trójcy ze słynnymi rzeźbionymi romańskimi kolumnami, które oprócz Strzelna można podziwiać jeszcze tylko w dwóch miejscach w Europie.
    21.11.2014
    ------------------------
  • Lubię Łemków... Trudno ich nie lubić, skoro jedna z najbliższych mi osób jest w połowie Łemkowianką :-) Lubię krainę Łemków - Beskid Niski z jego wspaniałymi widokami i przepięknymi cerkwiami, których historia jest często tak poplątana, jak splątane się dzieje tej ziemi i zamieszkujących ją ludzi...
    Zapraszam wszystkich do tej wspaniałej krainy na kolejne spotkanie z cerkwiami :-)
    02.11.2014
    ------------------------
  • Zapraszam dziś na kolejny kraniec Polski, tym razem na północny-zachód, do miasta szerokich plaż, najwyższej w Polsce latarni morskiej, starych fortów dawnej pruskiej twierdzy oraz słynnego wiatraka stojącego na samym czubku falochronu :-)
    Rzecz jasna mowa o Świnoujściu, do którego co prawda trudno dotrzeć, ale na pewno warto odwiedzić...
    24.10.2014
    ------------------------
  • Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś o diable Borucie. Nic dziwnego, bo to jeden z najsłynniejszych diabłów zamieszkujących polskie ziemie. Podobno Boruta mieszka w podziemiach starego, królewskiego zamku w pewnym starym polskim mieście. Ma tam nawet specjalny dział w muzeum poświęcony jego diabelskiej postaci ;-)
    Zapraszam dziś do Łęczycy na poszukiwania śladów słynnego polskiego diabła ;-)
    23.09.2014
    ------------------------
  • Czaru małych miasteczek ciąg dalszy i zapewne nie ostatni ;-) Dziś zapraszam do województwa świętokrzyskiego, na dawną historyczną Ziemię Sandomierską do miasteczka, które można polubić już od pierwszego wejrzenia...
    To Opatów, kiedyś prężny ośrodek miejski, dziś spokojne, ciche miasteczko, którego prawdziwą ozdobą jest romańska kolegiata św. Marcina. A kiedy już zwiedzimy Opatów koniecznie poszukajmy sklepu, w którym można kupić słynne opatowskie krówki. Są przepyszne ;-)
    07.09.2014
    ------------------------
  • Niewiele jest już w Polsce miejsc, które możemy nazwać puszczą. Olbrzymie lasy porastające kiedyś nasz kraj przetrzebiono dawno temu, a to, co zostało, najczęściej nie ma już naturalnego charakteru. Dlatego warto od czasu do czasu wybrać się na spacer do tych zielonych enklaw świętego spokoju i w ciszy, przerywanej tylko szumem drzew i świergotem ptaków, odpocząć od hałasu miast.
    Zapraszam do jednego z takich miejsc, do prastarej Puszczy Kozienickiej, niegdyś będącej częścią olbrzymiej Puszczy Radomskiej, aby odpocząć w miejscu, które dawno temu upodobali sobie polscy monarchowie...
    20.08.2014
    ------------------------
  • Poplątana, europejska historia daje o sobie znać również w historii tego zamku. Zamek zbudował bowiem król węgierski, przez 360 lat władali nim polscy starostowie, a obecnie znajduje się na terenie Słowacji.
    Zapraszam do Starej Lubowni w kraju preszowskim na Słowacji, do odwiedzenia zamku, który niegdyś użyczył bezpiecznego schronienia polskim klejnotom koronacyjnym zagrożonym podczas wojny ze szwedzkim najeźdźcą...
    28.07.2014
    ------------------------
  • "Kto nie był w Tatrach i Pieninach,ten nie był nigdzie i nic nie widział...". Tak już dawno temu powiedział Władysław Anczyc i każdy kto był w Pieninach zapewne w pełni się z nim zgodzi.
    Te malutkie góry oferują nam tyle pięknych szlaków i wspaniałych rozległych widoków, że każdy wyjedzie zauroczony i już następnego dnia będzie za nimi tęsknił.
    Ja już tęsknię...
    20.06.2014
    ------------------------
  • W swojej 700-letniej historii tylko przez 60 lat gospodarzami tego zamku byli Polacy. Dopiero po I wojnie światowej, która wywróciła do góry nogami granice w Europie, mały kawałek Spisza wraz z zamkiem znalazł się w granicach Polski.
    W ten sposób możemy dziś bez przeszkód zwiedzać jeden z najpiękniejszych polskich zamków, przepięknie położony kilkadziesiąt metrów ponad poziomem wód Dunajca. Zapraszam na polski Spisz, do zamku Dunajec w Niedzicy.
    07.06.2014
    ------------------------
  • Na wysokiej skarpie nad doliną wielkiej rzeki stanął potężny zamek. Wydawało się, że przez wiele lat będzie chronił pobliskie miasto i przeprawę przez rzekę. Niestety, natura postanowiła zadrwić sobie z człowieka - przyszła wielka powódź i rzeka przesunęła swoje koryto o kilka kilometrów odsuwając się od zamku, który stracił na znaczeniu...
    Wielcy książęta, którzy rezydowali na zamku, postanowili przenieść swoją siedzibę do niewielkiej, mało znanej miejscowości zwanej Warszawą, a zamek w Czersku już nigdy na dobre nie podniósł się z upadku. Tak siły przyrody zmieniły prawdopodobnie bieg historii naszego kraju...
    17.05.2014
    ------------------------
  • Lubię małe miasteczka... Małe miasteczka, gdzie czas płynie wolniej, a w niektórych miejscach nawet jakby się zatrzymał. Małe miasteczka, gdzie wielowiekowa, pokręcona polska historia patrzy na nas ze starych, czasem bardzo zaniedbanych, czasem pięknie odnowionych, zabytkowych budowli.
    I nawet zmęczeni, zawsze uprzejmi panowie, którzy na ławeczkach i schodkach piją lokalne specjały, tylko dodają im kolorytu ;-)
    Zapraszam do Pasłęka, starego, małego miasteczka założonego przez Krzyżaków w miejscu staropruskiego grodu nad jeziorem...
    13.04.2014
    ------------------------
  • Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był, to twierdzenie nie podlega dyskusji ;-) Jest w Polsce trochę miejsc związanych z tym wielkim uczonym i jednym z nich jest zamek w Olsztynie. Przez kilka lat Kopernik był administratorem dóbr kapituły warmińskiej na olsztyńskim zamku i bynajmniej nie zajmował się tylko sprawami naukowymi, był również organizatorem obrony zamku przed Krzyżakami. Pozostała po nim bezcenna pamiątka - wykonana własnoręcznie tablica umożliwiająca śledzenie wiosennych i jesiennych równonocy.
    Zapraszam zatem do Olsztyna tropami wielkiego astronoma...
    09.03.2014
    ------------------------
  • Nie jest to ani największy, ani najpiękniejszy zamek krzyżacki. Jest jednak chyba najlepiej zachowanym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach. Zresztą każdy krzyżacki zamek wart jest obejrzenia...
    Zapraszam dziś w kolejne miejsce na szlaku zamków województwa warmińsko-mazurskiego, do starej pruskiej miejscowości Rast, zwanej też Rastemborkiem, Rastenburgiem, a dziś po prostu Kętrzynem...
    22.02.2014
    ------------------------
  • Lubię skanseny... Spacerując po ich alejkach możemy przenieść się w czasie, odpocząć od wrzawy oraz zgiełku wielkich miast. Możemy wrócić do czasów, kiedy nie było komputerów, internetu, bredzących od rzeczy polityków, a czas biegł zupełnie inaczej - wolniej i spokojniej. To chyba nie były złe czasy...
    Zapraszam dziś do spaceru po Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody przeniesiemy się w świat wsi leżących na terenach zwanych Ziemią Radomską.
    26.01.2014
    ------------------------
  • Każdy porządny zamek ma swojego ducha, dziwne ale najczęściej są to duchy rodzaju żeńskiego ;-) Ten zamek wyjątkiem nie jest, również tu od czasu do czasu pojawia się zjawa jego dawnej mieszkanki - szwedzkiej królewny Anny Wazówny. Dzięki niej zamek ma dziś niezwykłą formę, bowiem wybudowany w stylu gotyckim, w wyniku przebudowy nabrał w większości cech renesansowych i chyba żadnego innego zamku w Polsce nie zdobi tak piękna attyka.
    Zapraszam do Golubia-Dobrzynia i odwiedzenia dawnego zamku krzyżackiego i jednocześnie rezydencji królewny Anny Wazówny położonej przepięknie na wzgórzu nad rzeką Drwęcą.
    19.12.2013
    ------------------------
  • Można nie lubić Krzyżaków, ale trzeba im oddać sprawiedliwość - pozostawili po sobie wiele przepięknych zamków. Zwiedzając je, setki lat po ich budowie, możemy puszczając wodze fantazji, wyobrazić sobie jak zamkowymi korytarzami spacerują ich dawni mieszkańcy. A w zamkowych zaułkach, gdy zapadnie cisza, czasem wciąż można usłyszeć stukot butów zakonnych rycerzy...
    Zapraszam do Nidzicy, gdzie na wzgórzu górującym nad miastem, wciąż stoi stary, krzyżacki zamek.
    19.10.2013
    ------------------------
  • Miasto idealne, Padwa Północy, Perła renesansu - tymi przydomkami bywa często określany Zamość i wszystkie te określenia jak najbardziej do niego pasują. Miasto zawdzięcza swoje istnienie jednej z największych postaci Rzeczpospolitej, hetmanowi i kanclerzowi wielkiemu koronnemu, Janowi Zamoyskiemu.
    Dziś, dzięki wizji tego wielkiego Polaka, możemy spacerować pięknymi uliczkami zamojskiego Starego Miasta, podziwiając wiele, pięknie odrestaurowanych zabytkowych budowli :-)
    28.09.2013
    ------------------------
  • W przepięknym miejscu Polski, otoczonym starymi górami, leży miasteczko o tysiącletniej historii... Miasteczko, którego wielowiekowe losy związane są z historią Polski, Czech, Austrii i Prus.... Miasteczko pełne zabytków, urokliwych uliczek, nad którym na niewielkiej górze, zwanej Zamkową, góruje stara pruska twierdza nigdy nie zdobyta szturmem.
    Zapraszam dziś do zwiedzenia tej potężnej twierdzy, a później oczywiście do odwiedzenia Kłodzka, bo o nim rzecz jasna mowa. Widok z twierdzy na leżące w dole miasto i na otaczające go góry na długo zapadnie w pamięci każdego turysty...
    25.08.2013
    ------------------------
  • Tym razem zajrzymy do małego, sympatycznego miasteczka na Warmii, które choć małe, jest bogate we wspaniałe zabytki. Warto pospacerować po Reszlu, bo właśnie o nim mowa, by zobaczyć przepiękny kościół św. Piotra i Pawła, gotyckie mosty nad Sajną czy senny rynek z ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami.
    Jednak Reszel, to przede wszystkim dobrze zachowany zamek biskupów warmińskich, z którego potężnej wieży jak na dłoni widać całe miasteczko. Zajrzyjmy więc w stare mury, gdzie kiedyś przechadzał się sam Mikołaj Kopernik...
    15.07.2013
    ------------------------
  • Muzeum Budownictwa Ludowego to skansen niezwykły. Spacerując między budynkami ma się nieodparte wrażenie, że to wciąż żywa, zamieszkała wieś. Chałupy wyglądają tak, jakby mieszkańcy wyszli tylko gdzieś na chwilę, ścieżkami przechadzają się domowe zwierzęta, a przepiękne wiatraki sprawiają wrażenie, że za chwilę znów zaczną obracać swoimi olbrzymimi skrzydłami...
    Zapraszam do Olsztynka, aby przechadzając się po skansenie, choć na chwilę zapomnieć o szalonym świecie wokół nas i odetchnąć czystym warmińsko-mazurskim powietrzem...
    30.06.2013
    ------------------------
  • Po dłuższej przerwie zapraszam ponownie do podróży po naszym kraju. Dziś zajrzymy do małego warmińskiego miasteczka, Lidzbarka Warmińskiego, w którego centrum wznosi się imponująca bryła zamku, wbrew pozorom niezbudowanego przez Krzyżaków, ale dzięki biskupom warmińskim.
    Zamek, położony w widłach dwóch rzek: Łyny i Symsarny, swą potężną sylwetką przypomina o starych, dobrych czasach, kiedy Rzeczpospolita była europejską potęgą, a bogate biskupstwo warmińskie uczyniło z niego wspaniałą rezydencję...
    15.06.2013
    ------------------------
  • Jedna z najpotężniejszych rodzin w historii Rzeczpospolitej, rodzina Radziwiłłów, posiadała wiele olbrzymich majątków. Jednym z nich, który przetrwał na szczęście do naszych czasów, jest pałac w Nieborowie niedaleko Łowicza.
    Zapraszam do odwiedzenia tego przepięknego miejsca, a po spacerze po pałacu i parku w samym Nieborowie, obowiązkowo należy także zajrzeć do pobliskiej Arkadii, gdzie księżna Helena Radziwiłłowa utworzyła romantyczny park w stylu angielskim.
    27.03.2013
    ------------------------
  • Wrocław to duże, tętniące życiem, pełne turystów miasto. Jednak nawet w tak dużym mieście możemy znaleźć miejsca, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku w ciszy i spokoju.
    Takim miejscem jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, niezwykła oaza spokoju w samym sercu miasta. Zapraszam do spaceru jego przepięknymi alejkami...
    22.02.2013
    ------------------------
  • Dla każdego, kto lubi stare kolejki obowiązkowym miejscem odwiedzin powinny być Pałuki. W sezonie letnim między miejscowościami Żnin i Gąsawa kursuje tam kolejka wąskotorowa, której właścicielami są powiat żniński i gmina Gąsawa.
    Oprócz przejażdżki samą kolejką i podziwiania pięknych pałuckich krajobrazów, na jej trasie czekają nas również inne atrakcje turystyczne - miasto Żnin, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Skansen Archeologiczny w Biskupinie i stary, modrzewiowy kościółek w Gąsawie.
    03.02.2013
    ------------------------
  • Każdy, kto oglądał w dzieciństwie bajki Disneya, pewnie zwrócił uwagę na logo firmy - baśniowy zamek z tysiącem wież. Taki zamek możemy odwiedzić w Polsce, wystarczy wybrać się do Mosznej niedaleko Opola, a zamek z 99 wieżami i wieżyczkami oczaruje pewnie każdego.
    Dodam jeszcze, że obok zamku możemy odpocząć w pięknym parku w otoczeniu starych lip, dębów i kasztanowców. A widok zamku z głównej parkowej alejki - bezcenny :-)
    08.01.2013
    ------------------------
  • Przez lata nazywano go polskim złotem, a wiadomości o wielkości wydobycia trafiały na pierwsze strony gazet. Dziś nikt już nie ekscytuje się milionami ton, zresztą jego wydobycie w Polsce drastycznie spadło. Co było kiedyś ważniejsze niż złoto? Oczywiście węgiel kamienny, który stanowił przez całe lata nasz główny towar eksportowy.
    Pod koniec ubiegłego wieku mnóstwo kopalń zamknięto, w wielu miastach zamarły górnicze szyby i chodniki... Na szczęście niektóre z tych kopalni możemy dziś zwiedzić dzięki uruchomieniu w nich podziemnych tras turystycznych.
    Takim miejscem jest kopalnia w Nowej Rudzie. Warto tam zajrzeć, a po wyjściu z kopalnianych chodników na pewno inaczej spojrzymy na pracę górników...
    07.12.2012
    ------------------------
  • Czy zwiedzając czasem stare zamki lub pałace nie przychodzi Wam do głowy, że jest to miejsce tak urokliwe, że chętnie byście tam zamieszkali i zazdrościcie tym, którzy mieli kiedyś szczęście tam mieszkać? Mnie czasem przychodzi...
    Takim miejscem jest na pewno Dobrzyca ze swoim pięknie odnowionym pałacem i parkiem, którego ozdobą jest największy w Polsce i jeden z największych w Europie platan o obwodzie pnia ponad 10 metrów.
    W ciepłych promieniach jesiennego, wielkopolskiego słońca dobrzycki pałac widziany z parkowych alejek wygląda tak urokliwie, że chciałoby się tylko westchnąć: ech, gdyby tak tu zamieszkać...
    17.11.2012
    ------------------------
  • Zapraszam dziś do odwiedzenia kolejnego zamku, a raczej niewielkiego zameczku. Niewielkiego, za to niezwykle urokliwego, takiego, który nie przytłacza nas swoją wielkością, ale wprost zachęca do wstąpienia w jego progi. Ta taki zamek w sam raz dla dwojga, oczywiście pod warunkiem, że byłoby nas stać na jego zakup ;-)
    Ruszajmy więc w drogę do Oporowa, aby zobaczyć zamek, który jako jeden z nielicznych w Polsce, wygląda prawie tak samo od 500 lat...
    04.11.2012
    ------------------------
  • Jestem kolejarzem więc mam słabość do starych parowozów i w końcu musiałem zajrzeć do Wolsztyna, aby odwiedzić ostatnią czynną parowozownię w Europie. Tylko tam możemy jeszcze zobaczyć, jak obsługiwane są parowozy przed wyjazdem na trasę. Zobaczymy uzupełnianie węgla i wody, czyszczenie i oliwienie parowozu oraz działanie obrotnicy. A na koniec parowozów pożegna się z nami gwiżdżąc pełną mocą i w kłębach pary wyruszy, by znów poprowadzić kolejny pociąg.
    Piękny widok... :-)
    13.10.2012
    ------------------------
  • Kiedyś był jedną z najpotężniejszych krzyżackich twierdz i nawet dziś robi wrażenie, choć obecnie ma status trwałej ruiny. Położona na niewielkim, sztucznym wzgórzu sylwetka jest tak charakterystyczna, że jego zdjęcia zdobią chyba wszystkie możliwe przewodniki :-) Był również bohaterem filmu, bo tu właśnie kręcono wiele scen do filmu "Pan Samochodzik i templariusze" choć z zakonem templariuszy nie miał nigdy nic wspólnego.
    Zapraszam na zamek w Radzyniu Chełmińskim, skarbu pewnie nie znajdziemy, ale i tak warto go odwiedzić :-)
    23.09.2012
    ------------------------
  • Tego przepięknego pałacu nie zniszczył ani czas ani żadna obca armia, oparł się również czasom komunizmu. Przetrwał niemal niezmieniony, aby dziś cieszyć nas swoimi wspaniałymi wnętrzami. Naprawdę warto wybrać się do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce by zobaczyć, jak niegdyś wyglądały magnackie rezydencje.
    09.09.2012
    ------------------------
  • Kamienne kręgi... Mnóstwo ich jest na Kaszubach, ale te są chyba najbardziej znane. W końcu to właśnie tu istnieje tajemnicze miejsce zwane "elipsą", gdzie skupiają się energie Ziemi i Kosmosu ;-) Wierzyć, nie wierzyć... W każdym razie na pewno nie zaszkodzi spacer wśród tajemniczych kręgów pozostawionych przez Gotów, a może komuś nawet pomoże. Kto wie...
    Zapraszam na Kaszuby do wsi Odry, gdzie nad rzeką Wdą drzemią stare, tajemnicze kamienne kręgi.
    21.08.2012
    ------------------------
  • Dziś zapraszam do odwiedzenia jednej z ładniejszych i najwyższych latarni morskich na polskim wybrzeżu. A po wdrapaniu się po 197 schodkach na taras widokowy i po podziwianiu pięknych widoków, warto jeszcze zajrzeć do leżącego u podnóża latarni Parku Miniatur Latarni Morskich, gdzie możemy obejrzeć i porównać świetnie wykonane makiety wszystkich polskich latarni morskich.
    No to w drogę i spotkajmy się w Niechorzu :-)
    28.07.2012
    ------------------------
  • Krasnoludki są na świecie... Nie wierzycie? To przyjedźcie do Wrocławia. To właśnie w tym mieście od pewnego czasu zamieszkała całkiem liczna krasnoludkowa kolonia. Najłatwiej je spotkać w okolicach Starego Miasta, dlatego spacerując po staromiejskich uliczkach uważnie patrzcie pod nogi, aby nie zrobić krzywdy małemu, sympatycznemu skrzatowi :-)
    Zapraszam wszystkich do stolicy Dolnego Śląska na spacer szlakiem wrocławskich krasnali.
    14.07.2012
    ------------------------
  • Te niewielkie góry wciąż skrywają w swoich wnętrzach wiele tajemnic. To tu III Rzesza budowała olbrzymie podziemne budowle, których przeznaczenia nie znamy do dziś, a wielu z nich jeszcze nie odkryliśmy i pewnie nigdy nie odkryjemy...
    Zapraszam do jednego z takich obiektów, do tajemniczego podziemnego Miasta Osówka w Górach Sowich...
    17.06.2012
    ------------------------
  • Małpolud, Wielbłąd, Kwoka, Słoń, Kaczęta... Gdzie możemy spotkać się z tymi stworami? Na Szczelińcu w Górach Stołowych :-) A są to po prostu nazwy fantazyjnych form skalnych, których w masywie Szczelińca jest jeszcze dużo więcej.
    Zapraszam na Szczeliniec Wielki na spotkanie z Małpoludem... ;-)
    02.06.2012
    ------------------------
  • Podobno pierwszą warownię w tym miejscu zbudował angielski rycerz już w 800 roku. Skąd na szczycie wzgórza Choina w Górach Sowich wziął się angielski rycerz, tego legenda nie podaje ;-))
    Dziś możemy tu odwiedzić ruiny tajemniczego zamku z imponującymi sgraffiti na murach. Zapraszam do Zagórza Śląskiego na zamek Grodno.
    17.05.2012
    ------------------------
  • To najbardziej polski ze wszystkich kamieni, jego najpiękniejsza odmiana występuje tylko w jednym miejscu na świecie, na Ziemi Sandomierskiej. To kamień nazywany kamieniem optymizmu, który podobno usuwa zmęczenie i przywraca siły witalne. Nawet jeśli to nieprawda, to brzmi bardzo dobrze ;-)) A od kilkunastu lat robi furorę na całym świecie jako kamień jubilerski.
    To krzemień pasiasty, który wydobywano już kilka tysięcy lat temu. A jak to robiono możemy zobaczyć sami, jeśli odwiedzimy Krzemionki, gdzie istnieje jedyna na świecie podziemna trasa turystyczna w dawnej, neolitycznej kopalni krzemienia. Zapraszam :-)
    09.04.2012
    ------------------------
  • A gdyby tak poszukać złota? Prawdopodobieństwo, że coś nam się uda znaleźć jest stosunkowo niewielkie, ale myślę, że kopalnię złota jednak warto odwiedzić. Nawet jeśli nic nie znajdziemy, to zwiedzimy starą kopalnię, zobaczymy jedyny w Polsce podziemny wodospad, a na powierzchnię wyjedziemy podziemnym pociągiem. A może w zakamarkach starej kopalni spotkamy ducha starej Gertrudy? Kto wie ;-)
    Zapraszam do kopalni złota w Złotym Stoku, miejsca gdzie jeszcze całkiem niedawno wydobywano złotą rudę...
    25.03.2012
    ------------------------
  • Kto lubi śliwki powinien koniecznie tu przyjechać. Kto lubi stare zamki i mury obronne tym bardziej, ponieważ Szydłów oferuje i jedno i drugie. Ta stara miejscowość, nazywana często "polskim Carcassonne", to niegdyś jedno z ważniejszych miast Małopolski. Choć dziś to tylko senna, świętokrzyska wieś, warto tu zajrzeć ze względu na dobrze zachowane mury obronne, od których wziął się przydomek miejscowości. No i oczywiście ze względu na śliwki ;-))
    11.02.2012
    ------------------------
  • Są takie miejsca, które nazywamy rajami na ziemi. Dziś zachęcam do odwiedzenia jednego z takich miejsc i to całkiem niedaleko, tuż za naszą południową granicą. Leży tam kraina pełna niezwykłych skalnych formacji, zamków, pałaców i urokliwych miasteczek, kraina słynnego na cały świat rozbójnika Rumcajsa ;-) To miejsce to Český ráj...
    Zapraszam do serca Czeskiego Raju, do skalnego miasta Prachovské skály.
    22.01.2012
    ------------------------
  • Na skraju parku Nowe Planty, na kamiennej ławeczce przycupnęła sobie skromnie zakochana para. Trzymają się za ręce zapatrzeni w siebie, uśmiechają się i chyba są szczęśliwi. Trwają tak od lat i dlatego ławeczkę zwą "Ławeczką Zakochanych" :-)
    I chyba nie może być inaczej, bo wszystko dzieje się w Chełmnie, mieście zakochanych, gdzie nad wszystkim czuwa ich patron, św. Walenty ;-))
    06.12.2011
    ------------------------
  • "W kruszwickim zamku żył Popiel stary, co za swe zbrodnie doznał słusznej kary. I choć to dziwne, każdy w to wierzy, że małe myszki zjadły króla w wieży"... Chyba każdy z nas słyszał legendę o złym królu Popielu i choć dziś po myszach ani śladu, to warto wejść na Mysią Wieżę choćby po to, by zobaczyć piękną panoramę miasta i jeziora Gopło.
    Zapraszam do Kruszwicy, starego piastowskiego miasta nad jeziorem Gopło...
    05.11.2011
    ------------------------
  • Zapraszam do odwiedzin kolejnego zamku krzyżackiego. Zamku nietypowego, bo jedynego na północy Polski zbudowanego w stylu włoskim i jedynego zamku z krzywą wieżą. Tak, tak, wieża zamku w Świeciu nad Wisłą jest bowiem odchylona od pionu o ponad metr. Także wejście do niej jest niezwykłe - znajduje się na wysokości 13 metrów...
    09.10.2011
    ------------------------

  • Szlak Orlich Gniazd to 12 zamków lub ruin zamków, które niegdyś tworzyły mur obronny chroniący tereny Rzeczpospolitej przed najazdami ze Śląska i Czech. W 2009 roku odwiedziliśmy dwa zamki: Ojców i wspaniałą Pieskową Skałę.
    Dziś zapraszam do kolejnych: Olsztyna koło Częstochowy i do największego zamku na szlaku, do zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, którego monumentalne ruiny do dziś robią wielkie wrażenie...
    25.09.2011
    ------------------------

  • Dziś zapraszam do odwiedzenia miejsca, w którym wielki uczony "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Oczywiście wiadomo, że chodzi o Mikołaja Kopernika i  Frombork. To tam właśnie, na wspaniałym Wzgórzu Katedralnym, powstało dzieło, które na zawsze odmieniło światową astronomię...
    22.08.2011
    ------------------------

  • To był pierwszy murowany zamek krzyżacki, a jednocześnie chyba jedyny zdobyty i zburzony przez zbuntowanych mieszczan. Dziś to jedynie malownicze ruiny w niczym nie przypominające dawnej potęgi zakonu krzyżackiego.
    Zapraszam na spotkanie z historią do miasta aniołów, pierników i Kopernika, do zwiedzenia  zamku w Toruniu.
    30.07.2011
    ------------------------

  • Biała czy Czarna Dama? Tak do końca nie wiadomo, podobno jednak Czarna... W każdym razie faktem bezspornym jest, że od czasu do czasu piękna zjawa pojawia się na krużgankach zamku ;-)
    Zapraszam na spotkanie z Czarną Damą w ruinach zamku w  Janowcu nad Wisłą :-)
    09.07.2011
    ------------------------

  • Możemy tam spotkać sympatyczne foki, zwiedzić stanowiska ciężkich dział, wdrapać się na latarnię morską, aby w końcu odpocząć wsłuchując się w szum fal, otoczeni z trzech stron morzem... A to wszystko na malutkim, piaszczystym skrawku naszego kraju, w miejscu, gdzie dla jednych się zaczyna, a dla innych kończy Polska...
    Zapraszam dziś na   Hel.
    18.06.2011
    ------------------------

  • Przez całe wieki malutkie światełka latarni morskich niosły marynarzom nadzieję na szczęśliwy powrót do domu. Dziś, kiedy nad naszymi głowami krążą tysiące satelitów telekomunikacyjnych, wyznaczenie pozycji statku, to sprawa banalna. Mimo to latarnie wciąż są i działają. I choć są w pełni zautomatyzowane, to ich błyskające światełko nadal mówi: port tuż, tuż...
    Zapraszam na   szlak latarni morskich rozsianych wzdłuż naszego pięknego wybrzeża.
    20.05.2011
    ------------------------

  • Czy dotykając kamieni możemy naładować się pozytywną energią? Nie wiem, ale są tacy, co twierdzą, że są takie miejsca, gdzie można to zrobić ;-) Jak jest naprawdę trudno powiedzieć, ale nie zaszkodzi spróbować. Zapraszam na Kaszuby, na spacer brzegami jeziora Długie nieopodal wsi Węsiory, gdzie wśród   kamiennych kręgów i kurhanów drzemie podobno niezwykła moc i dobra energia :-)
    11.04.2011
    ------------------------

  • Czym byłby zamek bez porządnego ducha? W zamku duch być musi i już ;-) Na szczęście zamek do którego dziś zapraszam ducha ma i to całkiem ładnego. Duchem jest bowiem tajemnicza Biała Dama, którą codziennie o północy możemy spotkać na zamkowym tarasie.
    Zapraszam zatem do  Kórnika na rendez-vous z Białą Damą ;-)
    01.03.2011
    ------------------------

  • Dziś zapraszam do najstarszego polskiego skansenu. Spacerując niespiesznie po jego ścieżkach nad brzegiem "Kaszubskiego morza" czyli jeziora Wdzydze, zobaczymy jak wyglądały wsie i żyli mieszkańcy Kaszub i Kociewia przed kilkoma wiekami.
    No to pospacerujmy po   Kaszubskim Parku Etnograficznym.
    01.02.2011
    ------------------------

  • Zamek znad Loary pod Kaliszem? A dlaczego nie... Gdyby zamek w Gołuchowie przenieść do Francji na pewno spodobałby się Francuzom. Tymczasem my, nie wyciągając paszportu z szuflady, przenieśmy się do bajkowego zamku i pięknego parku, który go otacza.
    Zapraszam do zamku Czartoryskich w   Gołuchowie.
    08.01.2011
    ------------------------

  • Co dobrego pozostawili po sobie Krzyżacy? Zamki... Mnóstwo zamków ;-)
    Dziś zapraszam na Kaszuby, do odwiedzenia kolejnego zamku w  Bytowie.
    11.10.2010
    ------------------------

  • Możemy się tam poczuć niczym Guliwer w Krainie Liliputów, bo tak właśnie wyglądamy obok znakomicie wykonanych makiet zabytków Dolnego Śląska w Parku Miniatur w Kowarach ;-)
    A kiedy już w ekspresowym tempie poznamy to, co na Dolnym Śląsku najpiękniejsze, odwiedźmy obiekt niegdyś najtajniejszy z tajnych, czyli zejdźmy pod ziemię do dawnej kopalni uranu.
    Zapraszam do  Kowar, miasteczka u stóp Karkonoszy.
    29.08.2010
    ------------------------

  • Czy coś dobrego może wyniknąć z wojny? Okazuje się, że tak. Gdyby nie wojna trzydziestoletnia pewnie nie powstałaby te unikatowe w skali Europy, a może i świata, wspaniałe budowle.
    Odwiedźmy więc Jawor i Świdnicę, a tam wejdźmy do  Kościołów Pokoju, a jak już wejdziemy, to pozostaje nam tylko szeroko otworzyć oczy ze zdziwienia i zachwytu i podziwiać, podziwiać, podziwiać...
    22.07.2010
    ------------------------

  • Pędzący parowóz pod parą... Trudno już dziś zobaczyć taki widok... Jeszcze tylko w Wielkopolsce w okolicach Wolsztyna, gdzie parowozy wciąż prowadzą rozkładowe pociągi i czasem okazjonalnie w kolejowych skansenach. Parowóz zawsze robi wrażenie - gdy staniemy tuż obok, wtedy dobrze widać jego wielkość i siłę. A człowiek obok jest taki malutki...
    Zapraszam do odwiedzenia dwóch kolejowych skansenów: w  Kościerzynie i   Jaworzynie Śląskiej.
    23.06.2010
    ------------------------

  • Dolny Śląsk... Wielu z nas myśląc o Dolnym Śląsku pomyśli przede wszystkim o Sudetach, o Śnieżce, o Wrocławiu. A ta kraina to także prawdziwe zagłębie starych zamków i pięknie odnowionych pałaców. Jest ich tu całe mnóstwo...
    Zapraszam na  Szlak Zamków Piastowskich, pełen starych, urokliwych, tajemniczych zamków...
    31.05.2010
    ------------------------

  • I kolejny zamek... Ze względu na niedostępność przechowywano w nim wiele skarbów: gościł tu przez pewien czas skarbiec koronny i skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, swoje kosztowności chowała tu też królowa Bona. Podobno do dziś w ruinach zamku pojawia się czasem tajemnicza Biała Dama z pochodnią. Ludzie mówią, że to sama królowa... Zapraszam do zamku w  Chęcinach.
    28.02.2010
    ------------------------

  • Iłża to malutkie miasteczko nieopodal Radomia. Miasteczko małe, ale o bogatej, pięknej historii. Lata świetności już dawno minęły, a o starych, dobrych czasach przypominają już tylko ruiny  zamku biskupów krakowskich. I właśnie tam zatrzymajmy się dziś na mały spacer...
    10.01.2010
    ------------------------

  • Jedna z największych rezydencji magnackich w Europie, która niestety tylko 11 lat świeciła pełnym blaskiem. Wojska szwedzkie i rosyjskie zrobiły swoje... Dziś to malownicze ruiny, ale nawet w tym stanie robią olbrzymie wrażenie i świadczą o swojej niegdysiejszej potędze i bogactwie...
    Zapraszam do obejrzenia  zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
    26.12.2009
    ------------------------

  • Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli po prostu Krzyżacy, dał się niegdyś mocno we znaki Rzeczpospolitej. Pokonany w końcu przez króla Władysława Jagiełłę, przeszedł z czasem do historii, ale pozostawił po sobie wiele wspaniałych  zamków porozrzucanych po Pomorzu, Warmii i Mazurach. Do dziś ich potężne mury świadczą o wielkiej potędze państwa zakonnego.
    Warto tam zajrzeć by przespacerować się śladami wielkich mistrzów...
    29.10.2009
    ------------------------

  • Morze poza sezonem ma swój niezaprzeczalny urok bo nie ma już tłumów turystów okupujących plaże. I nawet jak jest sztorm o sile 5 stopni i czasem pada deszcz, to i tak można podczas weekendu znaleźć kilka chwil do spokojnego spaceru brzegiem plaży razem z wszędobylskimi mewami i łabędziami :-)
    Zapraszam nad wrześniowe morze, do królewskiego miasta  Darłowa...
    13.09.2009
    ------------------------

  • Okolice  Gniezna to miejsce, gdzie zaczynała się historia państwa polskiego. Są tu miejsca po których spacerowali pierwsi polscy władcy: Mieszko I i jego syn, pierwszy król, Bolesław Chrobry. To tu są miejsca związane ze świętym Wojciechem, do grobu którego, pielgrzymował w roku 1000 cesarz niemiecki Otton III.
    Cofnijmy się więc w czasie o setki lat, do miejsc, gdzie wszystko się zaczęło...
    31.08.2009
    ------------------------

  • Szlak Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to kilkanaście zamków, niegdyś stanowiących łańcuch twierdz broniących traktu handlowego z Krakowa w kierunku Wielkopolski i do granicy państwa. Dziś w zdecydowanej większości to malownicze ruiny, przysiadłe niczym orle gniazda na wysokich skałach...
    Zapraszam do dwóch z nich: do  Ojcowa i Pieskowej Skały, prawdziwej perły Szlaku Orlich Gniazd.
    15.07.2009
    ------------------------

  • Kazimierz Dolny - rozsławiony od wieków przez artystów, położony malowniczo nad Wisłą, czasem niemiłosiernie zatłoczony przez rzesze turystów, z przepysznymi piernikowymi kogutami...
    To może byśmy tak wpadli na dzień do  Kazimierza...
    07.06.2009
    ------------------------

  • Miasto o tysiącletniej historii, niegdyś jedno z najważniejszych miast Rzeczpospolitej... Dziś piękne, urokliwe miasteczko, nazywane czasem "małym Rzymem" ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach. Uliczkami i zaułkami tego miasta jeździł na rowerze serialowy ojciec Mateusz ;-) To oczywiście  Sandomierz, zapraszam na spacer po tym pięknym, nadwiślańskim grodzie...
    20.05.2009
    ------------------------

  • Beskid Niski - ojczyzna Łemków... Piękne krajobrazy, gościnni ludzie i przepiękne, drewniane  cerkwie. Mnóstwo przepięknych cerkwi, z których każda warta jest obejrzenia. Warto poświęcić im trochę czasu, jeśli to możliwe wejść do środka, wsłuchać się w ciszę i poczuć cudowny zapach tych starych ścian, przesiąkniętych zapachem kadzideł...
    14.05.2009
    ------------------------

  • Małe i duże, biegające i fruwające, groźne i całkiem sympatyczne... Co to takiego? Oczywiście dinozaury z Parku Dinozaurów w Rogowie. No bo kto powiedział, że tylko dzieci muszą lubić dinozaury... ;-)
    Dodałem też kilka nowych tapet.
    30.09.2008
    ------------------------

  • Pędzący pełną parą parowóz, z pióropuszem dymu buchającym z komina... Piękny widok, którego już praktycznie nie można zobaczyć. Minął czas parowozów...
    Na szczęście są jeszcze takie miejsca, jak ciągle czynna parowozownia w Wolsztynie czy skansen w Chabówce, gdzie można je wciąż podziwiać.
    Ja zapraszam do obejrzenia dużo mniejszych parowozów, które przez dziesiątki lat jeździły po torach kolejek wąskotorowych, a dziś, pięknie odrestaurowane, przycupnęły sobie skromnie wspominając stare, dobre czasy w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji koło Żnina.
    Warto zobaczyć :-)
    02.08.2008
    ------------------------

  • Zapraszam do spaceru po pewnym małym, uroczym wielkopolskim miasteczku. To miasteczko to Piła, miasto, w którym na nadrzecznych bulwarach można czasem spotkać Dobre Anioły ;-))
    25.07.2008
    ------------------------

  • Udało się... Wreszcie skończyłem moje strony o Pradze :-) Teraz, oprócz galerii zdjęć, zamieściłem także opisy tych miejsc, które udało nam się razem z Asią zobaczyć w Pradze. Tych dni było stanowczo za mało...
    07.06.2008
    ------------------------

  • Praga, słońce i Asia... Czego więcej potrzeba do szczęścia? No, może żeby były mniejsze tłumy turystów ;-) Ale i tak było pięknie...
    Na razie zamieściłem sporo praskich zdjęć, wkrótce postaram się opisać najciekawsze miejsca w Pradze, które odwiedziliśmy. Zapraszam do Pragi widzianej obiektywem mojego aparatu :-)
    11.05.2008
    ------------------------

  • Są w każdym mieście... Dziesiątki, a może nawet setki. Małe, duże i ogromne, monumentalne. Upamiętniają ludzi, organizacje, wydarzenia. Są ładne, brzydkie, a niektóre bardzo kontrowersyjne. Były też takie, po których nie ma już śladu, bo uwieczniały czasy, które nie przynoszą nam chluby. Pomniki... Zapraszam na spacer szlakiem radomskich pomników :-)
    08.02.2008
    ------------------------

  • Kraków - miasto królów i artystów. Pięć dni to za mało, aby go dobrze poznać, ale wystarczy, aby go polubić. W towarzystwie Dobrego Duszka nie mogło zresztą być inaczej ;-) W różnojęzycznym gwarze na ulicach Krakowa słychać język angielski, francuski, włoski, japoński, tylko trudno usłyszeć język polski :-( Cóż, cudze chwalimy, swego nie znamy...
    28.08.2007
    ------------------------

  • Kiedy w mieście panuje upał, przyjemnie jest schronić się w cieniu drzew. W Radomiu nie ma może zbyt wiele zieleni, a i parki może nie najpiękniejsze. Mimo to jest kilka miejsc, gdzie można spokojnie odpocząć w cieniu. Zapraszam na spacer po radomskich parkach, szczególnie po Leśniczówce, moim ulubionym parku :-)
    10.08.2007
    ------------------------

  • Tak dla ułatwienia nawigacji pojawiła się mapa strony. Dodałem też 15 nowych tapet w rozmiarze 1024x768.
    11/12.06.2007
    ------------------------

  • Najpiękniejsza pora roku... Już nie jest zimno, a jeszcze nie jest za gorąco. Wiosna po prostu... Wiosna może mieć różne oblicza. Może wyglądać na przykład jak urocze, rude stworzonko z długą kitą. Stworzonko było sprytne, trzeba go było przekupić laskowym orzeszkiem, żeby chciało pozować ;-) Zapraszam do obejrzenia rudej wiosny.
    21.04.2007
    ------------------------

  • Legendy świętokrzyskie... Z tymi niewielkimi górami wiąże się wiele wierzeń i legend. Przedstawiłem kilka z nich związanych z rejonem opisywanej wycieczki, czyli z okolicami Nowej Słupi, Świętego Krzyża i Łysicy.
    14.04.2007
    ------------------------

  • Jak jest zima, to powinien być śnieg. I mróz też. Bo tak, to co to za zima... Ale udało się, są zdjęcia zimowe, bo prawdziwa zima, taka ze śniegiem i mrozem, w końcu raczyła zawitać do mnie na kilka dni :-)
    18.02.2007
    ------------------------

  • Dodałem stronę zatytułowaną "Cztery pory roku". Będą tam zdjęcia moje, ale nie tylko, poświęcone kolejnym porom roku. Na razie pojawiły się zdjęcia jesienne, bo Pani Zima bawi się ze mną w kotka i myszkę ;-) Wtedy, gdy wybieram się zrobić jej kilka zdjęć, ona sobie gdzieś idzie... Ale ja ją jeszcze dopadnę ;-)) Coś znowu pada za oknem...
    10.02.2007
    ------------------------
  • Uzupełniłem podstronę tatrzańską o opis ważniejszych szczytów i przełęczy, na które prowadzą znakowane szlaki turystyczne.
    03.12.2006
    ------------------------

  • Dodałem dziś stronę poświeconą mojemu rodzinnemu miastu. Zapraszam na spacer po Radomiu :-)
    24.10.2006
    ------------------------

  • Uff... Nareszcie udało mi się zamieścić galerię kilkunastu zdjęć tatrzańskich. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione aparatem Zenith 12XP i pochodzą z lat 80-tych i początku 90-tych. Jakość zdjęć jest taka sobie, ponieważ część została wykonana na filmach "ORWO", część na slajdach firmy "Konica", a następnie zostały zeskanowane.
    26.09.2006
    ------------------------

  • Na stronie poświęconej Tatrom dodałem dział z wierszami o tematyce tatrzańskiej. Na razie jest to kilkanaście wierszy 4 autorów: Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimierza Przerwy-Tetrmajera. Będzie więcej :-)
    03.06.2006
    ------------------------

  • Dodałem podstronę z kilkunastoma tapetami do ściągnięcia w rozdzielczości 800*600 i 1024*768.
    16.09.2005
    ------------------------

  • Uzupełniłem stronę poświęconą AirShow 2005 o galerię zdjęć. Tegoroczne pokazy, jak zwykle zresztą, były fantastyczne. Wszyscy uczestnicy, a szczególnie grupy akrobacyjne, dali wspaniałe popisy. Najwyższą klasę, moim zdaniem, zaprezentowali lotnicy RAF z zespołu Red Arrows.
    29.08.2005
    ------------------------

  • Dodałem stronę poświęconą skansenowi taboru kolejowego w Chabówce.
    Aha, pojawiła się też krótka notka o mnie :-)
    26.08.2005
    ------------------------

  • Opisy wycieczek i galeria zdjęć z Beskidu Żywieckiego, a dokładniej z Pasma Babiogórskiego, Pasma Polic i Pasma Jałowieckiego. Wszystkie podane czasy przejść uwzględniają przerwy na odpoczynek, które ze względu na mój mocno zaawansowany wiek (42), były dość długie ;-)
    21.08.2005
    ------------------------

  • Dodałem opisy moich ulubionych (i według mnie najpiękniejszych) 7 szlaków tatrzańskich oraz dane o tatrzańskich stawach, schroniskach, jaskiniach i szlakach turystycznych. Wkrótce galeria zdjęć.
    07.08.2005
    ------------------------

  • Kolejne zdjęcia i opis wycieczki w Gorce - z Rabki przez Maciejową, Stare Wierchy, Turbacz do Nowego Targu. Wszystkie zamieszczone zdjęcia wykonałem zabytkową ;-) lustrzanką produkcji ZSRR o nazwie Zenith 12 XP. Czy ktoś jeszcze pamięta taki aparat ? Jakość zdjęć nie jest może najlepsza, ale w 2001 roku, kiedy zostały wykonane, aparat liczył już sobie ponad 15 lat :-)
    Podziękowania dla Krzyśka K. za zeskanowanie zdjęć.
    22.07.2005
    ------------------------

  • Dodałem podstawowe informacje o tegorocznych Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AirShow 2005, które w dniach 27-28 sierpnia po raz kolejny odbędą się w Radomiu. Galeria zdjęć po pokazach.
    20.07.2005
    -------------------------

  • Na razie zamieściłem zdjęcia i opis z wycieczki w Góry Świętokrzyskie - od Nowej Słupii przez Święty Krzyż, Łysicę do Świętej Katarzyny.
    Specjalne pozdrowienia dla Asi :-) Szkoda, że Ciebie tam nie było...
    14.07.2005
    -------------------------