Strona główna     Galeria zdjęć     
Góry Stołowe pełne są takich niezwykłych miejsc z fantazyjnie ukształtowanymi skałami, których nazwy świadczą o niezłej fantazji tych, którzy nadawali im nazwy ;-)
Jednym z takich miejsc, położonym tuż obok naszej granicy, są Adrszpaskie Skały zwane także Skalnym Miastem. Fotel Babci czy Ząb Karkonosza, to tylko próbka nazw nadawanych leżącym tak skałom. Podczas spaceru po Skalnym Mieści każdy z nas może sam spawdzić swoją fantazję i spróbować nadawać własne nazwy. Dobra zabawa gwarantowana :-)Adrszpach Adrszpaskie SkałyAdrszpasko-Teplickie Skały (czes. Adršpašsko-teplické skály) to masyw górski w czeskich Sudetach Środkowych, będący fragmentem Gór Stołowych. Leżą w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach w północno-wschodnich Czechach. Masyw dzieli się na Adrszpaskie Skały (czes. Adršpašské skály) oraz Teplickie Skały (czes. Teplické skály). Cały masyw leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Narodowy Rezerwat Przyrody - Skały Adrszpasko-Teplickie (czes. Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály). Masyw zbudowany jest z górnokredowych piaskowców.

Turystyczna historia Adrszpaskich Skał rozpoczyna się około 1700 roku, kiedy w to miejsce zaczęli przybywać mieszkańcy Śląska. Wcześniej skały służyły w razie zagrożenia jako miejsce schronienia okolicznej ludności. Skalne miasta w Adrszpachu i Teplicach odwiedziło też wiele osobistości m.in. królowa pruska Luiza, król Polski August II Mocny, cesarz Józef II, cesarz Karol I, Johann Wolfgang Goethe i inni.
W 1824 roku w skałach wybuchł ogromny pożar, który trwał kilka tygodni. Pożar strawił prawie całą roślinność, jednak odsłonił niedostępne dotąd miejsca wśród skał. Skalne Miasto stało się przez to bardziej dostępne i wkrótce zaczęły powstawać pierwsze szlaki turystyczne. W 1839 roku, dzięki Ludvikowi Karelowi Nadhernemu powstała cała sieć chodników , mostków, kładek i schodów.

Wyznaczony w Skalnym Mieście szlak turystyczny koloru zielonego ma około 3,5 km długości. Dodatkowo można obejść jezioro leżące w dawnym kamieniołomie. Szlak wokół jeziora o długości około 2 km ma kolor niebieski. Szlak ten ma wybitnie charakter spacerowy. Znajduje się na nim kilka punktów widokowych, z których można podziwiać jeziorko o pięknym, szmaragdowym kolorze wody  (fot.)  (fot.)  (fot.).
Cały szlak wśród Adrszpaskich Skał pełen jest podejść i wąskich przejść (jedno z nich zwane jest Mysią Dziurą)  (fot.)  (fot.). Trudno jednoznacznie ocenić czas potrzebny do przejścia tych dwóch szlaków, trzeba przyjąć, że będzie to około 3-4 godziny.
Adrszpaskie Skały pełne są niesamowitych, fantazyjnie ukształtowanych form skalnych. Wiele z nich ma równie fantazyjne nazwy. Wzdłuż trasy spotkamy m.in. skały o nazwach: Głowa Cukru (52 metry wysokości, 13 m obwodu wierzchołka, 3 m u podstawy, waga około 40 000 kg), Rynek Słoni  (fot.), Diabelski Most  (fot.), Wieża Elżbiety  (fot.), Kochankowie (wysokość 100 m)  (fot.), Starosta i Starościna  (fot.)  (fot.), Fotel Babci, Ząb Karkonosza  (fot.) i wiele innych.
Na Zębie Karkonosza umieszczona jest tabliczka upamiętniająca oberwanie chmury z czerwca 1864 roku, kiedy to wody rzeczki Metui podniosły się o około 2,5 metra  (fot.). Nieco w bok od głównej trasy leży miejsce zwane Wielka Panorama  (fot.). Rozciąga się stamtąd widok na wyniosłe grupy skalne, w tym charakterystyczną skałkę zwaną Żółwiem.
Charakterystycznym miejscem w Skalnym Mieście jest Gotycka Brama wybudowana w 1839 roku przez Ludvíka Karla Nadhernego jako drugie wejście do skalnego labiryntu  (fot.). Kręcono tutaj sceny do pierwszej części "Opowieści z Narnii".
Mniej więcej w połowie trasy dochodzimy do Małego Wodospadu  (fot.), z którego prawej strony bije Srebrne Źródło. Rozpoczyna się tutaj szlak żółty, który prowadzi do Wielkiego Wodospadu (16 m wysokości)  (fot.) oraz Adrszpaskiego Jeziorka. Przed Wielkim Wodospadem znajduje się popiersie J.W. Goethego, które upamiętnia jego wizytę w Adrszpaskich Skałach w 1790 roku  (fot.). Powyżej Wielkiego Wodospadu znajduje się Adrszpaskie Jeziorko, po którym można popływać łodzią (na pływanie łodzią należy kupić dodatkowe bilety). Dalej żółty szlak prowadzi przez Wilczy Wąwóz do Teplickich Skał.

Adrszpaskie Skalne Miasto znajduje się zaledwie kilka kilometrów od naszej granicy. Dojazd przez dawne przejścia graniczne w Lubawce, Golińsku lub Chełmsku Śląskim. W sezonie turystycznym (w niedziele i święta) możliwy jest również dojazd pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia. Obok wejścia do Adrszpaskich Skał znajduje się parking (ostatnio był bezpłatny). Wejście jest płatne, w kasie wraz z biletem dostaniemy folder z mapką i opisem najciekawszych miejsc na trasie turystycznej.
Adrszpaskie Skały, ze względu na bliskość naszej granicy, jest bardzo tłumnie odwiedzane przez polskich turystów, zwłaszcza w soboty, niedziele i podczas naszych długich weekendów. Najlepiej przyjechać tu w dni powszednie lub rozpocząć zwiedzanie bardzo wcześnie rano.07.2018


Na podstawie stron internetowych: Adrszpaskie Skały w Wikipedii i www.e-gory.com - Adrszpaskie Skały.
Aktualizacja 01.07.2018


Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Adrszpaskie Skały

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Adrszpaskie Skały w Wikipedii
Blog Przystanek Wrocław
www.e-gory.com - Adrszpaskie Skały
Oficjalna strona Adrszpaskich Skał